Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cenevre 2 Konferansı ertelenme yolunda

Suriye muhalifleri ile Şam hükümeti arasında yaşanan temsil krizi aşılamıyor.

Giriş Tarihi: 1.11.2013 08:17
Muhalifler, Cenevre'de bu ay yapılması öngörülen görüşmeler için Şam yönetiminin güçlerini kurulacak geçici hükümete devretmesi konusunda diretirken Esed rejimi buna yanaşmıyor. Şam yönetimi ile Rusya, muhaliflerin Cenevre'ye koşulsuz gelmeleri konusunda da geri adım atmıyor.

Muhalifler ile Şam yönetimi arasındaki kriz dışında bir başka sorun da Suudi Arabistan'ın Cenevre 2 Konferansı için destek vermemesi ile yaşanıyor. ABD'nin Suriye'yi vurmaktan son anda vazgeçmesini sert şekilde eleştiren Suudiler, kendilerini Washington tarafından aldatılmış olarak görüyor. Riyad yönetimini kızdıran bir başka gelişme de ABD ile İran arasındaki yakınlaşma.

Cenevre 2 Konferansı'nın kasım ayı içinde yapılamayacağı söylentilerine Birleşmiş Milletler (BM) yalanlama getiremiyor. BM Genel Sekreteri Sözcüsü Martin Nesirky, ''BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar İbrahimi Cenevre 2 Konferansı'nın yapılabilmesi için çok sıkı çalıyor'' dedi.

Bir gazetecinin konferansın erteleneceği yolundaki iddialarına Nesirky, Cenevre 2'inin yapılabilmesi için BM, Rusya ve ABD heyetlerinin önümüzdeki hafta Cenevre'de bir toplantı yapacaklarını duyurdu. Ancak Sözcü, konferansın kesin yapılıp yapılmayacağı konusunda net konuşmaktan kaçındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cenevre 2 Konferansı ertelenme yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN