Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de telekulak çatlağı

Giriş Tarihi: 2.11.2013

Dinleme skandalı Washington'ı böldü. Dışişleri Bakanı Kerry, "Dinlemelerden siyasilerin haberi yoktu" derken, NSA Direktörü, "Dinlemeyi diplomatlar istedi" şeklinde konuştu

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Avrupa başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında büyük krize neden olan dinleme skandalı Washington'ı da karıştırdı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, skandalla ilgili açıklama yapan en üst düzey isim oldu. Londra'daki bir toplantıya görüntülü bağlanan Kerry, gizli dinleme faaliyetlerinin bazı durumlarda "aşırıya kaçtığını" itiraf etti. "Ulusal Güvenlik Kurumu'nun uygunsuz davranışlarını önlemek için Başkan Obama'yla birlikte çalışacağını" söyleyen Kerry, bazı uygulamaların Obama başta olmak üzere diğer üst düzey siyasi yetkililerin bilgisi dışında "otomatik pilotta" yürütüldüğünü kaydetti. Ancak Kerry, terör saldırılarını önlemek için artan izleme operasyonlara ihtiyaç duyduklarını da sözlerine ekleyerek dineleme faaliyetlerini savunmayı da ihmal etmedi. Kerry'nin özellikle "bilgimiz dışında oldu" sözleri, Başkan Barack Obama yönetimini skandaldan uzak tutma çabası olarak yorumlandı. Ancak skandalın merkezindeki NSA'nın Direktörü Keith Alexander'dan ise Kerry'in sözlerini yalanlayan açıklama geldi. İngiliz Guardian gazetesine göre Alexander katıldığı bir toplantıda, yabancı liderlerin takibe alınması konusunda talebin ABD'li diplomatlardan geldiğini söyledi. NSA Direktörü'nün "Eğer siyasiler, dünya liderlerinin niyetlerinin ne olduğunu öğrenmek isterse NSA bilgi toplar" dediği belirtildi.

KERRY MISIR YOLCUSU

Endonezya hükümeti ise NSA'nın küresel dinleme faaliyetleri sırasında Avustralya'nın Cakarta Büyükelçiliği'ni merkez olarak kullandığı iddiaları üzerine Avustralya Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin, 3 Temmuz'daki darbeden bu yana ilk kez pazar günü Mısır'a gideceği açıklandı. Kerry'nin ziyaretini, darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yargılanacağı 4 Kasım'dan bir gün önce yapacak olması ise dikkat çekti.

SNOWDEN, ALMANYA'YA İFADE VERMEYE HAZIR
ABD'nin dinleme skandalını ortaya çıkaran ve Rusya'da geçici siyasi sığınma alan CIA eski çalışanı Edward Snowden'ın, ABD istihbarat güçlerinin Almanya Şansölyesi Angela Merkel'i dinlemesiyle ilgili, Alman savcılara ifade vermeye hazır olduğu ifade edildi. Moskova'da Snowden ile görüşen Alman Yeşiller Partisi Milletvekili Hans-Christian Ströbele, Snowden'ın Almanya ile iş bilirliğine hazır olduğunu bildirdi. Ströbele, ayrıca Snowden'ın yazdığı mektubu Alman makamlarına ulaştıracak. Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich de Snowden ile görüşmenin yollarını arayacaklarını açıkladı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de telekulak çatlağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN