İsrail'den tehlikeli adım

Giriş Tarihi: 2.11.2013 17:04
İsrail'de Mescid-i Aksa'nın Yahudilerin ibadetine açılması gündemde. Konuyu gündeme taşıyan isim aşırı sağcı Naftali Bennett liderliğindeki Yahudi Evi Partisi. Partinin Din İşleri Bakanlığıyla ortaklaşa hazırladığı önergenin Pazartesi günü parlamentoda tartışılması bekleniyor. Eğer kabul edilirse Yahudiler Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa ve Kubbetüssahra camilerinin bulunduğu haremüşerif'te kendi dini inançlarına göre ibadet edebilecekler.

İşgal altında tutulan Mescid-i Aksa'ya müslümanlar dışındakilerin girmesine izin verilmiyor. Ancak İsrail'de bir çok aşırı sağcı grup, bunun mahkeme kararıyla alınan bir yasak olmadığını sadece insiyatif kullanılarak haremüşerife girilmediğini savunuyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İsrail Din İşleri Bakan Yardımcısı Eli Ben Dahan, "Tapınak Dağındaki (Mescid-i Aksa) mevcut durum değişmeli" diyerek, Yahudiler için de kutsal öneme sahip olan ve altında büyük Yahudi mabedinin olduğuna inanılan Mescid-i Aksa ve haremüşerifteki Yahudilere yönelik yasağın kalkması gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz aylarda Mescid-i Aksa yahudilerin dini bayramları gerekçe gösterilerek sık sık provokatif ziyaretlere açılmış ve bazı günler müslümanların ibadetine kapatılmıştı.

Hamas lideri Halit Meşal ve Kudüs'teki İslami Hareket'in lideri Şeyh Raed Salah da Ekim ayı içerisinde yaptıkları açıklamalarda, İsrail'in Mescid-i Aksa'nın bir bölümünü yahudilerin ibadetine açacağını söylemişlerdi.

MEŞAL UYARMIŞTI

Hamas lideri Halit Meşal 10 Ekim'de yaptığı açıklamada İsrail parlamentosunun Mescid-i Aksa üzerinde bazı çalışmalar yaptığını söylemişti. Meşal, "İsrail'in burada yapmak istediği sadece Mescid-i Aksa'yı parçalamak değil. Sonuç itibariyle orayı tamamen yıkmak ve yerine Süleyman Mabedi'ni inşa etmek. 1967 yılında Kudüs'ü işgal ettiklerinden bu yana da bunun için ciddi çaba harcıyorlar. Buranın eskiden Süleyman Mabedi olduğunu dair en ufak bir kanıt arıyorlar. Buna da taksimatla başlamak istiyorlar. Halil İbrahim Camisi'nde de olduğu gibi bunu 2 şekilde yapmak istiyorlar. Mekansal parçalamadan kastımız Mescid-i Aksa'nın bir bölümünü sadece kendilerine tahsis edip kendi ayinlerini ve törenlerini hayata geçirmek. Zamansal parçalamadan kasıt ise kendilerine ait dini münasebetlerde bütün Müslümanlara Mescid-i Aksa'yı yasaklamak. O zamanlar içerisinde oranın kendilerinin kontrolünde olması. Ama dediğimiz gibi geçen ay içerisinde bu kapsamda olaylar oldu. İsrail parlamentosu Knesset'in de ciddi adımları var" diye konuşmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'den tehlikeli adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN