Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail'in asıl derdi Esat değil

Giriş Tarihi: 2.11.2013 16:56
İsrail'den Suriye'ye yönelik bombardımanla ilgili ilk açıklama geldi. Reuters'a konuşan ismini vermeyen İsrailli bir yetkili, Suriye'den Lübnan Hizbullah'ına füze götürdüğü iddia edilen konvoyun vurulmasına yönelik açıklama yaptı.

İsrailli yetkili Amerika'nın gündeme getirdiği operasyonu yalanlamadı. Doğrular nitelikte konuştu. Ayrıca İsrail, "Suriye topraklarından Hizbullah'a gönderilen her türlü silah sevkiyatını engelleriz" açıklamasıyla, "bizim politikamız bu" mesajını verdi.

İsrail'in şu anki derdi Esat rejimi değil. Esat üzerinden İran ve Hizbullah'a yapılan sevkiyat. İsrail tamamen bu noktaya odaklanmış durumda. Son bir yıldır da bu süreç böyle devam ediyor. Hatırlanacağı gibi Ocak ayında da İsrail savaş uçakları Şam'daki askeri bir tesisle, Lübnan sınırındaki konvoyu benzer gerekçeyle bombalamıştı.

Hatta bir çok medya organı İsrail'in bu stratejisiyle ilgili "Hizbullah ve İran'a karşı İsrail'in gölge savaşı" yorumunu yapıyor.

İsrail'in gerekçelerine gelince. Hizbullah'ın elinde şu an 80 bin füze olduğu biliniyor. İsrail'e göre 2006'daki Lübnan Savaşından bu yana Hizbullah'ın eli bir hayli güçlendi. O dönem olmayan uzun menzilli füzeler şu an Lübnan'da stoklanmış durumda.

İsrail'in endişesi de son dönemde Hizbullah'ın füzelerinin güçlenmesi. Olası bir saldırı karşısında Hizbullah'ın depolarında Beyrut'tan Kudüs'ü veya Tel Aviv'i hedef alabilecek menzilde füze ve roketler var. Suriye üzerinden yapılan sevkiyatlarla bu silahların artması İsrail'i son bir yıldır harekete geçmeye zorladı.

Bu nedenle İsrail, Suriye-Lübnan sınırındaki her hareketliliği takip ediyor ve tehlike hissettiği an savaş uçakları havalanıyor. Ayrıca Golan ve diğer sınır bölgelerinde kara tatbikatları her zamankinden daha yoğun şekilde devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'in asıl derdi Esat değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN