Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pakistan'dan ABD'ye: Barışı öldürdünüz

ABD'nin, Taliban liderini öldürmesi Pakistan'ı ayağa kaldırdı. Pakistan İçişleri Bakanı, "ABD'ye sesleniyorum. Aslında bir kişiyi öldürmediniz Taliban ile barış görüşmelerimizi de öldürdünüz" dedi

Giriş Tarihi: 3.11.2013
ABD ile Pakistan arasında uzun süredir krize neden insansız hava aracı (İHA) saldırıları yine iki ülkeyi karşı karşıya getirdi. ABD önceki gün Veziristan'da düzenlediği İHA saldırısında Pakistan Talibanı lideri Hekimullah Meshud'u öldürdü. Dün AP'ye konuşan Taliban sözcüsü de Meshud'un Kuzey Veziristan'da öldüğünü doğruladı. ABD, binlerce kişinin ölümünden sorumlu tuttuğu Meshud'un başına 5 milyon dolar para ödülü koymuştu. Ancak Pakistan hükümeti, Meshud'un liderliğini yaptığı Tehreek-i Taliban Pakistan ( TTP ) ile barış müzakeresi hazırlığındaydı. Hatta öldürülmeseydi, Pakistan heyeti dün Meshud ile masaya oturacaktı. Meshud da iki hafta önce BBC'ye barış için ciddi görüşmelere açık olduğunu söylemişti.

BÜYÜKELÇİ ÇAĞIRILDI

Pakistan İçişleri Bakanı Chaudhry Nisar da, "Meshud'un öldürülmesi, bölgedeki barış çabalarının öldürülmesidir. ABD'ye sesleniyorum. Mesud çok yerlerde dolaştı. Afganistan'a gitti. Bunu mutlaka siz de biliyordunuz. Neden onu o zaman öldürmeniz de barış görüşmelerinin başlayacağı gün öldürdünüz? ABD'nin bu İHA saldırısını barışı engellemek için yaptığına inanıyoruz. ABD ile ilişkiler gözden geçirilecek" dedi. Pakistan ayrıca protesto için ABD büyükelçisini dışişleri bakanlığına çağırdı. Öte yandan Taliban'ın intikam alacaklarını söylemesiyle Pakistan'da kırmızı alarm seviyesine geçildi. Pakistan halkı da gün boyu ABD karşıtı protestolar düzenledi. Meshud'un yetine TTP'nin başına kimin geçeceği ise kesinleşmedi. Ancak birçok haber kaynağına göre örgütün iki numaralı komutanı Han Said'in yeni lider olduğu belirtildi. Bazı kaynaklarda da halefin Svat Vadisi'ndeki Taliban'ın lideri olan Mollah Fazlullah olduğu kaydedildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pakistan'dan ABD'ye: Barışı öldürdünüz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN