Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mursi bugün darbe mahkemesinde

Mısır'ın özgür bir şekilde seçilen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yargılanmasına bugün başlanıyor. Ailesi, mahkemenin meşruiyetini tanımadığı için duruşmaya katılmayacak

Giriş Tarihi: 4.11.2013
Mısır'da 3 Temmuz'da düzenlenen darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin özgür biçimde seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yargılanmasına bugün başlanıyor. Başkent Kahire'deki Tora Hapishanesi kompleksi içinde bulunan Polis Memurları Akademisi'nde görülecek davanın ilk duruşmasına, mahkemenin meşruiyetini tanımayan eski Cumhurbaşkanı'nın ailesi ve yakınları katılmayacak. Muhammed Mursi'nin oğlu Usame Mursi, dün yaptığı açıklamada, darbe yönetiminin babasını yargılama hakkı bulunmadığını kaydederek, alınacak hiçbir kararı tanımayacaklarını duyurdu. Oğul Mursi, "Babam zorla tutuklanmış ve rehin alınmıştır" dedi. Mahkemede Mursi'yi savunacak herhangi bir avukat heyetinin bulunmayacağı, savunma makamının sadece gözlem için salonda yerini alacağı kaydedildi. Avukatları da, tıpkı ailesi gibi mahkemenin meşruiyetinin olmadığını düşünüyor. Muhammed Mursi hakkında hangi suçlamaların yapılacağı henüz resmen açıklanmadı. Ancak Mısır basınına sızan bazı bilgilere göre Mursi ülkenin milli menfaatlerini tehlikeye düşürmek, yabancı ülkeler adına ajanlık, terörist gruplarla işbirliği ve muhalif göstericilerin öldürülmesi emrini vermek gibi suçlamalara muhatap olacak. Mısır İçişleri Bakanlığı, ülkede geniş çaplı protesto gösterilerine neden olması beklenen duruşma öncesinde emniyet tedbirlerini en üst düzeye çıkardı. Bakanlığın açıklamasında şiddet olaylarına hiçbir şekilde müsaade edilmeyeceği vurgulanırken, asker ve polise de silah kullanma yetkisinin verildiği vurgulandı.

KERRY: MISIR'LA İŞBİRLİĞİMİZ DEVAM EDİYOR
Murs i'nin yargılanmasına bir gün kala, dün Mısır'ı ziyaret eden ABD Dışişleri John Kerry, Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ile basın toplantısı düzenledi. Samimi tavırları dikkatlerden kaçmayan iki bakan, ülkelerinin ortak çalışma iradelerini tekrarladı. Kerry, "Mısır'ın mevcut hükümetiyle işbirliğimiz devam ediyor. ABD, Mısır halkının dostudur. Aramızdaki ilişki, maddi yardımlarla tanımlanmamalı" ifadelerini kullandı.

NEW YORK'TA ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR
ABD'nin New York kentinde Mısır'daki darbeyi protesto etmek için bir araya gelen binlerce insan Muhammed Mursi'ye destek gösterisi yaptı. Darbe karşıtları, demokrasi yanlısı duruşu nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ifade eden afişler taşıdı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mursi bugün darbe mahkemesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN