Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mursi ilk kez hakim karşısına çıktı

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi ilk kez hakim karşısına çıkarıldı, darbe karşıtları sokaklara döküldü.

Giriş Tarihi: 4.11.2013 08:03 Güncelleme Tarihi: 4.11.2013 17:56
Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ilk kez hakim karşısına çıkarıldı. Mursi ve ve beraberindeki 14 kişinin yargılandığı duruşma 8 Ocak'a ertelendi.

Mısır'ın devlet medyası, hakimin Mursi ve 14 Müslüman Kardeşler üst düzey liderlerinin bir sonraki duruşmasının 8 Ocak 2014'e kadar ertelenmesine karar verdiğini duyurdu. Hakimin, savcılar ve savunma tarafının belgeleri inceleyebilmesi için süre verdiği ifade edildi.

Mursi ve birlikte yargılanan 14 Müslüman Kardeşler üst düzey liderleri, başta şiddet olaylarını körüklemek ve Aralık 2012'de karşıt göstericilerin ölümlere sebep olmakla suçlanıyor. Sanıkların suçlu bulunması durumunda müebbet hapis ve ya ölüm cezası alabileceği ifade ediliyor.

Mursi ve diğer sanıklar, tutuklu kalmaya devam edecek.


MAHKEMEDE PROTESTO

Darbeyle görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi ve 14 kişinin yargılandığı duruşma esnasında, sanıklardan bazılarının slogan atarak, mahkemeyi protesto ettiği belirtildi.

TUTUKLU KIYAFETİ GİYMEYİ REDDETTİ

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) kaynaklarından alınan bilgiye göre, ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, yargılanacağı yere
getirilirken, tutuklu kıyafeti "Beyaz elbise" giymeyi redderek, takım elbiseyle geldi. Mursi'nin yargılanmayla ilgili evrakları da imzalamayı reddettiği
bildirildi.

Mursi'nin duruşmada esnasında "Rabia işareti" yaparak, mahkeme başkanına, "Senin meşru başkanın benim, hükmü geçersiz olan sensin" dediği ifade edildi.

Öte yandan, duruşma salonunda, sanıklardan Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Isam el-Aryan ile İhvan liderlerinden Muhammed el-Biltaci'nin de aralarında bulunduğu bazı sanıkların, duruşma başlangıcında, mahkeme aleyhinde slogan attığı ifade edildi.

Yargı kaynakları, sanıkların "Yargılama geçersizdir" ve " Ordu yönetimi düşsün" şeklinde sloganlar attığını ve "Rabia işareti" yaptığını da dile
getirdi.

MAHKEMEYE GELİŞİ VE DURUŞMADAKİ GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI

Mısır devlet televizyonu, devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin başkent Kahire'de bugün yapılan mahkemesine getirilmesi ve duruşma salonundaki görüntülerini yayınladı.Görüntülerde Mursi mahkeme salonundaki demir parmaklıklar arkasında görünüyor. Mursi ile birlikte yargılanan diğer Müslüman Kardeşler (İhvan) liderleri beyaz elbiseler giyerken, Mursi'nin takip elbise ile durması dikkat çekiyor.

Yerel medyada, Mursi'nin beyaz hapishane elbisesini giymeyi reddettiği için duruşmaya ara verildiği bilgisi yer almıştı.

Görüntülerde ayrıca beyaz elbise giymiş liderlerinin arkaları dönük, Mursi'nin ise yüzü kameralara dönük Rabia işareti yaması da yer alıyor.

MURSİ, İSKENDERİYE'DEKİ BORG EL ARAB HAPİSHANESİNDE TUTULACAK

Bu arada Mısır devlet televizyonu, devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ülkenin kuzeyindeki İskenderiye şehrindeki Borg El Arab hapishanesinde tutulacağını duyurdu. Mursi, Mısır'da Temmuz'da yapılan askeri darbeden sonra bilinmeyen bir yerde gözaltında tutuluyordu.

Mursi ile birlikte yargılanan diğer sanıkların ise Kahire'deki Tora hapishanesine geri döneceği belirtildi.

SAVUNMA HEYETİNDEN 7 KİŞİYE İZİN VERİLDİ

Öte yandan Muhammed Mursi'nin savunma heyetinden 7 kişiye mahkeme salonuna girme izni verildiği bildirildi.

Heyetteki avukatlardan alınan bilgiye göre, Mursi ve beraberinde yargılanacak 14 kişiyi savunması için mahkeme salonuna girme izni istenen 30 avukattan yalnızca 7'sine izin verildi.

İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ'NDEN SÜRPRİZ TALEP

Merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Mursi'nin duruşmasına gözlemci olarak katılmak istediklerini açıkladı.

HRW Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan Sorumlu Direktör Yardımcısı Joe Stork, "Uluslararası yargı standartlarına uygun olup olmadığını saptamak için yargılamayı yakından takip etmek istiyoruz. Açılış mahkemesinde gözlemci sıfatı ile yer almak için başvurumuzu yaptık" dedi.

DARBE KARŞITLARI SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Mısır'ın dört bir yanında darbe karşıtları Mursi'ye destek için sokaklara döküldü.

Mısır'daki darbe karşıtları, seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yargılanmasını protesto etmek için, Anayasa Mahkemesi'nin
etrafında toplanarak protesto etmeye başladı.

Darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş cumhurbaşkanının yargılanmasına tepki gösteren protestocular, "Meşruiyet geliyor", "Hak, sahibine geri döner" yazılı dövizler taşıdı.

Gösteride Mursi'nin fotoğraflarını ve darbe karşıtı gösterilerin sembolü olan "Rabia" işaretinin bulunduğu pankartları havaya kaldıran eylemciler,
yargılanmayı kınayan sloganlar attı.

Kadınların da yoğun katılım gösterdiği eylemde, göstericilerin sayısının artmaya başladığı, Kahire ve diğer kentlerden hareket eden
protestocuların Anayasa Mahkemesi'ne doğru yürüyüşler düzenlediği görüldü."Özel okullarda tatil"

Öte yandan, ülkedeki bir çok özel okulun Mursi'nin yargılanması dolayısıyla ortaya çıkabilecek, muhtemel şiddet olayları sebebiyle öğrenci ve
öğretmenlere izin verip bugun tatil ilan etti.

Darbeyi Red ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak, Mursi'nin yargılanacağı Polis Akademisi ve Anayasa Mahkemesi'nin önünde ve diğer kentlerde gösteri düzenleme çağrısında bulunmuştu.

"BABAMI YARGILAYAN, BAŞKA BİR MASKE ALTINDA, MÜBAREK'İN TA KENDİSİ"

Mısır'da ordunun yönetime müdahalesiyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin oğlu Ahmed Muhammed Mursi,
babasının yargılanmasına ilişkin, "Babamı yargılayan, başka bir maske altında, Mübarek'in ta kendisi" dedi.

Oğul Mursi, babasının yargılanması dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Meşru cumhurbaşkanı (Mursi), Mübarek'in yargılandığı yerde yargılanıyor. Babamı Mübarek için yargılıyorlar" ifadelerini kullandı.

Mursi mesajına, "babamı yargılayan, başkta bir maske altında, Mübarek'in ta kendisi. Meşru liderini bekleyen değerli milyonlar, biz mahkemeye
sahte izleyici olmamak için katılmayacağız" şeklinde devam etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mursi ilk kez hakim karşısına çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN