ABD'yi kızdıracak gelişme

İsviçre geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan Amerika Bileşik Devletlerinin (ABD) telefon dinleme ve casusluk faaliyetleri skandalında etkin rol almaya hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 5.11.2013 11:26
Hafta sonu İsviçre Devlet Radyosuna bir açıklama yapan Eski Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey, İsviçre'nin Edward Snowden'e Siyasi sığınma hakkı vermesi gerektiğini söyledi. Snowden'i çok cesur olarak niteleyen Calmy-Rey "O sadece vicdanın sesini dinledi" dedi.

Bu açıklamanın hemen ardından İsviçre Parlamentosu Yeşiller Milletvekili Hans-Christian Ströbele'nin 31 Ekimde, Edward Snowden'le Moskova'da gizli bir yerde buluştuğu ve konuştuğu ortaya çıktı. Ayrıca önümüzdeki günlerde, yeşiller ve sosyal demokrat partiden üyelerin yer alacağı bir parlamento heyetinin Moskova'ya giderek Snowden'le görüşmesi planlanıyor.

Bu haziran ayında ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdıran Snowden aralarında İsviçre'nin de bulunduğu 21 ülkeye sığınma talebinde bulunmuş ancak hepsi tarafından reddedilmişti. Sadece Rusya Temmuz ayı sonunda, Snowden'e bir yıllık geçici sığınma hakkı tanıdığını açıklamıştı.

İSVİÇRE: ABD'NİN SİBER CASUSLUĞU BM'DE ELE ALINMALI

ABD'nin başta Almanya olmak üzere pek çok yabancı ülke liderinin telefonlarını dinlemesi konusu Birleşmiş Milletler gündemine taşınıyor. İsviçre 21 ülke ile birlikte Siber casusluğun önlenmesine ilişkin bir karar çıkartması için Birleşmiş Milletlere başvura kararı aldı.
Konuyla ilgili olarak Bern Kanton Parlamentosu Yeşiller Grubu Milletvekili Türk kökenli Haşim Sancar, parlamentoya bir soru önergesi de verdi. Şehrin dışından Başkent Bern'de merkeze taşınan yeni ABD konsolosluk binasının normalden çok uzun süren bir yenileme geçirdiğine işaret eden Sancar, binanın İsviçre federal yönetiminin adeta kalbinde yer aldığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'yi kızdıracak gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN