Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröristin ailesi yandı

Rusya Devlet Başkanı Putin, terör eyleminde oluşacak maddi ve manevi zararı saldırganın ailesine ödetmeyi öngören yasayı onayladı. Yasanın, Soçi Olimpiyatları için çıkarıldığı söyleniyor

Giriş Tarihi: 5.11.2013
Rusya'da Şubat 2014'te başlayacak olan Soçi Kış Olimpiyatları öncesinde terörizme mücadele için önemli bir adım daha atıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırı sonrasında oluşacak maddi ve manevi zararının teröristin ailesi, akrabaları veya yakınlarından tazmin edilmesini öngören yasayı onayladı. Rusya parlamentosu alt kanadı Duma'da 25 Ekim'de ve Federasyon Konseyi'nde de 30 Ekim'de kabul edilen yasaya göre, terörist ailesinin nakit ve taşınmazlarına el konulabilecek. Rus basını teröristin ailesi, akrabası ve yakınlarını belirleme görevini Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) yürüteceğini yazdı. Yeni yasada ayrıca terörist faaliyetler gerçekleştirmek için eğitim almak, terör örgütü kurmak, terör örgütünün faaliyetlerini düzenlemek ya da katılmak gibi suçlara ağır cezalar öngörülüyor. Terör eğitimi alanlara 5-10 yıl hapis cezası, terör örgütü faaliyeti düzenleyenlere 15-20 yıl ve 1 milyon ruble (33 bin dolar) para cezası, terör örgütü faaliyetlerine katılıma 5-10 yıl hapis cezası verilebilecek.

KARADUL PANİĞİ

Putin yönetiminin yeni yasayla özellikle Kuzey Kafkasya nüfusunu hedef aldığını söyleniyor. Bölgede yaşayanların, Soçi Olimpiyatları sırasında kanlı eylem yapmasından korkuluyor. Geçen hafta da Rus güvenlik birimlerinin Kuzey Kafkasya bölgesinde yaşayan kadınlardan tükürük örnekleri topladıkları ileri sürülmüştü. Toplanan tükürüklerin "karadullar" olarak anılan kadın militanların DNA'sının tespiti için kullanılacağı kaydedilmişti.

AŞIRI SAĞCILAR MOSKOVA SOKAKLARINA AKTI
Rusya'da 4 Kasım Ulusal Birlik Günü'nde başkent Moskova sokaklarına akan 10 bin kişilik ırkçı grup, göçmen ve İslamiyet karşıtı sloganlar attı. Devlet Başkanı Putin ise 4 Kasım 1612'de Rusya'nın Polonya'nın işgalinden kurtarılması adına düzenlenen Ulusal Birlik Günü'nde Kızıl Meydan'daki Kuzma Minin ve Dmitri Pojarskiy anıtlarına çiçek bıraktı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröristin ailesi yandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN