Türkiye'nin en iyi haber sitesi

9.3 milyon Suriyeli yardıma muhtaç

Giriş Tarihi: 6.11.2013

Birleşmiş Milletler, Suriye'de ülke nüfusunun yüzde 40'ına tekabül eden 9.3 milyon insanın acil yardıma muhtaç olduğunu açıkladı. Cenevre Konferansı ise yine ertelendi

Halk ayaklanmasının iç savaşa dönüştüğü Suriye'de, yaşanan dramın boyutları gün geçtikçe büyüyor. Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler ve Acil Durumlar Koordinatörlüğü'nden yapılan açıklamada, Suriye içinde en az 9.3 milyon insanın acil yardıma ihtiyaç duyduğu kaydedildi. Toplam ülke nüfusunun yüzde 40'ına tekabül eden bu rakamın daha da yükselmemesi için tedbir alınması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, "Bu bir felaket ve devam ediyor" denildi. Koordinatörlük adına basın mensuplarının sorularını cevaplayan Jens Laerke, 6,5 milyon insanın da yaşanan kriz nedeniyle Suriye içinde yer değiştirdiğini belirterek, BM dışında diğer yardım kuruluşlarının da aktif şekilde devreye girmesi gerektiğini söyledi. Ülke içindeki çatışmaların ve rejimin muhaliflere yönelik operasyonlarının da devam ettiği Suriye'de, dün Şam'daki Vatikan Büyükelçiliği havan saldırısına hedef oldu. Elçilik binasına maddi hasarın meydana geldiği saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

CENEVRE ERTELENDİ

Suriye'deki krizin diplomatik yollardan sona erdirilmesi için çalışmalar da sürüyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Cenevre'de bu ay sonunda toplanması beklenen barış konferansının ertelendiğini duyurdu. Bakanlığın açıklamasında, konferansın kasım ayında yapılmasının mümkün olmadığı vurgulandı. Erteleme kararının, muhaliflerle Beşar Esad rejimi arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden alınmış olabileceği bildirildi. Muhalifler Esad'ın görevden uzaklaştırılmasını konferansa katılım için ön şart olarak ileri sürerken, rejim ise yönetim devri konusunun gündemlerinde olmadığını açıklamıştı.

Suriye İçişleri Bakanlığı, bandoya eleman arıyor
İç savaşın pençesindeki Suriye'de rejim, yaşananlardan hiçbir şekilde etkilenmediğini ispatlamak için ilginç yöntemlere başvuruyor. Sıklıkla Şam'dan günlük hayata dair fotoğrafları servis eden resmi kaynaklar, şimdi de polis bandosuna alınacak elemanlarla ilgili ilan vererek dikkatleri çekti. İçişleri Bakanlığı'nın duyurusunda, müzik yeteneği bulunan 16 yaşını doldurmuş kişiler polis bandosunda görev almaya çağrıldı. Resmi haber ajansı SANA, geçtiğimiz günlerde Şam'daki Cadılar Bayramı kutlamalarından fotoğraflar geçmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
9.3 milyon Suriyeli yardıma muhtaç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN