Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''Özür gelseydi ABD'ye gidecektim''

Giriş Tarihi: 6.11.2013 22:09
Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, ABD Ulusal Güvenlik Ajansının (NSA) kendisini izlediği iddialarının ortaya çıkmasının ardından ertelediği ABD gezisiyle ilgili, ''Özür gelseydi ve bu durumun yenilenmeyeceğine söz verilseydi ABD'ye gidecektim'' dedi.

Ülkenin güneyindeki Rio Grande do Sul'da RBS televizyonuna demeç veren Devlet Başkanı Rousseff, izleme skandalı nedeniyle ertelediği ABD gezisi hakkında, ''özür dilenseydi ve bu olayın bir daha yaşanmayacağına yönelik söz verilseydi, ABD gezisini yapacaktım'' ifadesini kullandı.

İzleme skandalını ortaya çıkaran eski NSA sistem analisti Edward Snowden'ın basına sızdırdığı belgeleri ele geçiren gazeteci Glenn Greenwald'ın Brezilya ve Meksika devlet başkanlarının da izlendiğini yazmasının ardından Rousseff, 23 Ekim'deki ABD gezisini ertelemişti.

Konuya ilişkin Brezilya tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın Rousseff'i ziyareti konusunda ikna etmek için aradığı, Brezilya Devlet Başkanı'nın, Obama'dan kamuoyu önünde özür beklediği ve ancak bunun gerçekleşmediği kaydedilmişti.

NSA'nın Brezilya'da devlete ait Petrobas şirketini de hedef aldığı iddiası, tepkilerin artmasına yol açmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
''Özür gelseydi ABD'ye gidecektim''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN