Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanal kız çocuğuna taciz

Sanal kız çocuğuna taciz edildiği, para teklif edip taciz eden bin kişiden 34'ünün ise Türk olduğu belirlendi.

Giriş Tarihi: 6.11.2013 11:24
BBC'ye göre, sanal ortamda geliştirilen üç boyutlu bir kız çocuğu grafiğiyle internetteki sohbet odalarına giren Hollandalı bir dernek, kurduğu sahte profille iletişime geçen ve cinsel hareketler için para teklif eden bin kişi tespit etti.

Terre des Hommes adlı çocuk hakları derneğinin 10 hafta boyunca Amsterdam'dan yürüttüğü gizli operasyonda araştırmacıların internet sohbet odalarında 10 yaşında "Sweetie" adında bir Filipinli kız rolüne büründüğü kaydediliyor.

Sanal kızla iletişime geçen 20 bin erkekten bininin para teklifinde bulunduğu belirtilirken dernek bu kişilerin kimlik bilgilerini polise teslim etti.

Bu arada, BBC muhabiri Angus Crawford, imzasını taşıyan haberinde "Derneğin Amsterdam'ın eteklerinde bulunan bir depoda kurduğu gizli operasyon merkezine ziyaretim sırasında, araştırmacıların Sweetie kimliğiyle internet sohbet odalarına girmesine tanıklık ettim" dedikten sonra şöyle devam etti:

"Oldukça gerçekçi görülen Sweetie aslında sanal ortamda yaratılan üç boyutlu bir grafik.

Sohbet odalarına girmelerinin üstünden daha saniyeler geçmişti ki köpekbalıklarını andırırcasına erkekler hücuma geçti.

Sweetie'nin kıyafetlerini çıkarması için para teklif eden bin kişiden 254'ü Amerikalı, 110'u İngiliz, 103'ü de Hindistanlı."

TÜRKİYE ÜLKE SIRALAMASINDA 7.

Bu arada, BBC Türkçe'nin iletişime geçtiği Terre des Hommes, para ödemeyi teklif eden bin kişiden 34'ünün Türk olduğunu Türkiye'nin de ülke sıralamasında 65 ülkeden 7. olduğunu açıkladı.

Araştırmacılar zanlıların kimliklerini, aralarında sosyal medya ve Skype profilleri de olan kanıtlar aracılığıyla belirledi.

Terre des Hommes'ın şimdi "internet kamerası aracılığıyla seks turizmine" karşı küresel bir kampanya başlatığı kaydedildiği haberde derneğin genel müdürü Albert Jaap van Santbrink, "Bu olayın çocuk pornosunda olduğu gibi çetelerce yürütülen milyarlarca dolarlık bir sektöre dönüşmesinden korkuyoruz" dedi.

Ama Avrupa polis teşkilatı Europol'un, araştırmanın sonuçları hakkında çekinceleri olduğunu, "Gözetim yöntemlerinin kullanıldığı suç araştırmalarının sadece emniyet teşkilatlarının görevi olması gerektiğine inanıyoruz" dediği belirtiliyor.

Ancak İngiliz Ulusal Suçlar Dairesi'nden Andy Baker "Çocuk tacizcileriyle başa çıkma görevi bu konuda uzmanlaşmış emniyet teşkilatlarına bırakılmalı" demekle birlikte kampanyaya destek vererek bunun "küresel çocuk tacizi tehlikesinin ne kadar büyük bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanal kız çocuğuna taciz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN