Cenevre belirsiz yeni adres Moskova oldu

Giriş Tarihi: 8.11.2013
Suriye'deki iç savaşı bitirmek için düzenlenecek olan Cenevre 2 Konferansı'nın ne zaman yapılacağı belirsizliğini koruyor. Bu ay yapılması planlanan toplantının yine ertelendiğinin açıklanmasının ardından Rusya'dan yeni bir adım atıldı. Rus Dışişleri Bakanlığı, muhalif grup Suriye Ulusal Koalisyonu ile Suriye rejimini gayri resmi bir toplantıda masaya oturtmaya çalışıyor. Moskova'da yapılacak toplantıya katılım için muhaliflerin olumlu cevap verdiği açıklandı. Rusya, toplantının ne zaman yapılacağını açıklamadı ancak insani yardım meseleleri ile siyasi gelişmelerin konuşulacağı bildirildi.

GİRİLMEYEN BİR TESİS KALDI
Öte yandan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ), Suriye'de bir kimyasal silah üretme tesisinin daha kullanılamaz hale getirildiğini bildirdi. KSYÖ, daha önce güvenlik gerekçesiyle girilemeyen iki yerden biri olan Halep yakınlarındaki tesisin tasfiye edildiğine ilişkin görüntü ve fotoğrafların Suriye tarafından kendilerine iletildiğini kaydetti. Söz konusu görüntü ve fotoğrafların doğruluğunun uzmanlarınca teyit edildiği aktarıldı.

Rejim cephe kazandı
Suriye devlet televizyonu başkent Şam'ın güneyinde muhaliflerin elinde bulunan kritik önemdeki Sebine kasabasının ordu tarafından geri alındığını duyurdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cenevre belirsiz yeni adres Moskova oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN