Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Filistin yönetimi soruşturma istiyor

Giriş Tarihi: 8.11.2013

İsviçreli araştırmacıların 'ın kemiklerinde normalden 20 kat fazla polonyum tespit etmeleri üzerine, Filistin yönetimi uluslararası soruşturma istedi

Tedavi için götürüldüğü Fransa'da 2004'te hayatını kaybeden Filistin'in efsanevi lideri 'ın ölüm nedeni hakkındaki tartışmalar yeniden alevlendi. Arafat'ın kemikleri ve doku kalıntıları üzerinde yaptıkları araştırmadan sonra bir rapor hazırlayan İsviçreli bilim adamlarının, merhum liderin vücudunda normalden daha fazla polonyum tespit etmeleri üzerine, Filistin yönetimi uluslararası soruşturma istedi. Filistin Kurtuluş Örgütü adına dün yapılan açıklamada, "Test sonuçları, Arafat'ın polonyumla zehirlenerek öldürüldüğünü gösteriyor. Polonyuma sadece devletlerin sahip olabilmesi, bu suçu bir devletin işlediği anlamına geliyor. Arafat'ın öldürülmesi için uluslararası bir komite kurulmalı" denildi. Önceki akşam El Cezire televizyonu tarafından yayımlanan raporda, Arafat'ın kemiklerinde ve doku kalıntılarında, normalden 20 kat fazla polonyum ve diğer radyoaktif maddelerin bulunduğu belirtilmişti. Raporu hazırlayan İsviçreli bilim adamlarından Patrice Mangin, dün "Bu seviyede polonyumu yanlışlıkla ya da gönüllü bir şekilde vücudunuza alamazsınız. Ancak Arafat'ın ölümüne tam olarak neyin neden olduğunu söylememiz mümkün değil" dedi.

İSRAİL'DEN YİNE YALANLAMA
Arafat'ın zehirlendiği iddialarında olağan şüpheli olarak gösterilen İsrail'den, konuyla ilgili dün yine yalanlama geldi. Eski Başbakan Ariel Şaron'un danışmanı Raanan Gissin, "Araplar temelsiz suçlamalar yerine, Arafat'ın öldürülmesinin kimin işine yarayacağına bakmalı" şeklinde konuştu.

SUHA ARAFAT: POLİTİK SUİKAST
Kocasının ölümünü "politik suikast" olarak tanımlayan Yaser Arafat'ın dul eşi Suha Arafat, Filistin yönetiminin iddiaların peşine düşmesi gerektiğini belirtti. Yalnızca nükleer kapasitesi olan devletlerin polonyuma erişebileceğini vurgulayan Bayan Arafat, "Kocamın halefleri, mutlaka adaletin izini sürmeli" dedi. Suha Arafat, 1995'te dünyaya gelen kızı Zahva ile Malta'da yaşıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filistin yönetimi soruşturma istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN