Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meksika şişmanlığa savaş açtı

Nüfusunun yüzde 33'ü obez olan ve obezitede ABD'yi geçen Meksika, şişmanlığa savaş açtı. Fast fooda yüksek vergi getirildi, restoranlardaki masalardan tuz kaldırıldı

Giriş Tarihi: 8.11.2013
Birleşmiş Milletler'in (BM) hazırladığı bir rapora göre dünyanın en şişman ülkesi sıralamasında ABD'yi geride bırakan Meksika'da seferberlik başlatıldı. Gazlı içecekler ve ucuz fast-food restoranlarının yaygınlığı Meksika'da nüfusun yüzde 33'ü obezitenin pençesinde. Uzmanlar bu duruma ABD'ye özgü fast food kültürünün ülkede hızla yayılmasının yol açtığı görüşünde. Obeziteyle mücadele kampanyası kapsamında halka egzersiz çağrısı yapılırken ulusal parlamentonun üst meclisi de "abur cubur" ve "gazlı içecekler" için fazla vergiyi onayladı. 100 gramı 275 kaloriyi geçen herhangi bir yiyecek yüzde 8'lik vergiye konu tutulacak. Restoranlarda masalardan tuz kaldırılacak ve gıda kalitesini artırmak için kapsamlı bir program uygulanacak. Okullarda öğrencilerin gazlı içecekler yerine sağlıklı içecekler tüketmesi sağlanacak. BM raporuna göre Türkiye ise 29.3'lük obezite oranıyla 10'uncu sırada.

ULUSAL BİR SORUN OLARAK ELE ALINMALI
Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu (Medical Park Bahçelievler Hastanesi):
Kötü karbonhidrat ve şeker tüketiminin fazlalığı, aşırı meyve tüketimine bağlı yoğun früktoz (meyve şekeri) alımı, fast-food, gazlı içecekler, rafine ve doğal olmaktan çok endüstriyel gıdaların daha fazla kullanılması ve hareketsizlik obezitenin nedenlerinden bazıları. Obezite ulusal bir sorun olarak ele alınmalı ve obeziteyle mücadele kampanyaları başlatılmalı, gerekirse obeziteye yol açan yiyeceklerin tüketilmesini kısıtlayıcı tedbirler alınmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meksika şişmanlığa savaş açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN