'Süper Tayfun' yerle bir etti

Yılın en şiddetli tayfunu Haiyan, Filipinler'i yıktı. Hızı saatte 200 kilometreyi bulan tayfun ilk belirlemelere göre 4 can alırken 720 bin kişi ise yaşadığı bölgeyi terk etmek zorunda kaldı

Giriş Tarihi: 9.11.2013
Güneydoğu Asya ülkelerinden Filipinler, bu yılın en şiddetli tayfunu yüzünden zor günler geçiriyor. Özellikle son iki gün şiddetini artıran ve saatteki hızı yer yer 200 kilometreyi bulan Haiyan Tayfunu'nda, 4 kişi hayatını kaybetti, en az 720 bin insan da yaşadığı bölgeleri terk etmek durumunda kaldı. Filipinler'in başkenti Manila ve çevresiyle, Samar, Leyte, Cebu ve Panay adalarını doğu yönünden batı yönüne vuran Haiyan Tayfunu, sahil kesimlerini yaşanmaz hale getirdi. Tayfunla birlikte iletişim ve ulaşım büyük oranda dururken, yetkililer, fırtınanın şiddetli oluşu yüzünden hasar tespit çalışmalarının da yapılamadığını kaydetti. Şimdilik 4 olarak açıklanan ölü sayısının, fırtına dindiğinde daha da artmasından endişe ediliyor. Ölenlerden biri üzerine ağaç yıkılarak yaşamını yitirdiğinden, yıkılan ağaçların kaldırılmasından sonra yeni cesetlere ulaşılabileceği kaydediliyor.

ULAŞIM DURMA NOKTASINDA
Ülkenin güneyinde yer alan Leyte bölgesinin valisi Roger Mercado, tayfunun ve şiddetli yağışların toprak kaymalarına neden olduğunu, ulaşımın da birçok bölgede bu yüzden durma noktasına geldiğini açıkladı. Mercado, "Böylesi bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, geriye sadece dua etmek kalıyor" ifadelerini kullandı. Tayfunun, 1990'da 508 kişinin ölümü, 246 kişinin kaybolmasına yol açan tayfunla aynı şiddette olduğu açıklandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Süper Tayfun' yerle bir etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN