Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 bin kişi öldü

Filipinler'in merkezindeki 6 adada etkili olan Haiyan tayfununda can ve mal kaybının felaket boyutlarında olduğu belirtiliyor.

Giriş Tarihi: 10.11.2013 16:19
Leyte adasındaki yetkililer, kendilerine yalnızca Tacloban kentinde 10 bin civarında kişinin öldüğüne dair haberlerin geldiğini bildirirken, ölenlerin çoğunun sellerde boğulduğu ya da yıkılan binaların altında kaldığı sanılıyor.

Samar adasında ise tayfun yüzünden öldüğü kesinleşenlerin sayısının 300 olduğu, 2 bin kadar kişidense haber alınamadığı ifade ediliyor.

Ülkeyi yıkıp geçen tayfun yüzünden pek çok bölgeye temel hizmetler verilemezken, ücra kesimlerle iletişim sağlanamıyor.

Kimi yerleşim bölgelerinde cesetlerin yollara saçıldığı, evlerin kuvvetli rüzgar ve sel yüzünden yerle bir olduğu belirtiliyor.

Hızını düşürerek Vietnam'a yönelen tayfunun kuzeydeki Thanh Hoa kentine pazartesi ulaşması bekleniyor.


TÜRKİYE HER TÜRLÜ YARDIMA HAZIR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filipinler'de çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine ve büyük maddi hasara yol açan tayfun felaketi nedeniyle Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino III'e taziye telgrafı gönderdi.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Erdoğan, taziye mesajında, Filipinler'de yaşanan kayıplardan derin üzüntü duyduğunu ifade etti.

Erdoğan'ın, Türkiye'nin Filipinler halkıyla dayanışma içerisinde olduğunu vurguladığı belirtilen açıklamada, "Telgrafta, Türkiye'nin yaşanan bu afetle ilgili olarak Filipinler hükümetine her türlü yardımı yapmaya hazır olduğu belirtilmiştir" denildi.


AFAD'DAN FİLİPİNLER'E İNSANI YARDIM

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) organizasyonunda toplam 90 tonluk insani yardım malzemesinin Türk Kızılayı tarafından Filipinler'deki afet bölgesine gönderilmek üzere hazırlandığı bildirildi.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, Filipinler'in merkezindeki 6 adada etkili olan Haiyan tayfununda çok sayıda can ve mal kaybının yaşanması üzerine Başbakanlık AFAD tarafından bölgeye insani yardım malzemesi gönderileceği belirtildi.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (BM-OCHA) verilerine göre Filipinler'de, 4,3 milyon insanın tayfundan etkilendiği, yaklaşık 330 bin kişinin evsiz kaldığı ifade edilerek, özellikle Tacloban kentinde evlerin yüzde 90'nın hasar gördüğü, su, gıda ve elektrik sıkıntısı yaşanmaya başlandığı vurgulandı.

Yaşanan bu afet nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Başbakanlık AFAD'ın koordinasyonunda, Dışişleri Bakanlığı, Türk Hava Yolları ve Türk Kızılayı'nın işbirliğiyle Filipinler'e insani yardım malzemesi gönderileceği aktarılan açıklamada, şunlara yer verildi:

"Bu çerçevede, Başbakanlık AFAD'ın organizasyonunda Türk Hava Yolları'na ait bir kargo uçağı ile bin çadır, bin mutfak seti ve 8 bin battaniyeden oluşan toplam 90 tonluk insani yardım malzemesi Türk Kızılayı tarafından afet bölgesine gönderilmek üzere hazırlanmaktadır. Hazırlıkları müteakiben kargo uçağı Ankara'dan Filipinler'e hareket edecektir.

Ayrıca İstanbul İl AFAD Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünden bir arama kurtarma ekibi hazırlanmış olup, Filipinler Devleti'nin yardım teklifini kabulü halinde, Filipinler'e gönderilecektir."


BM'DEN FİLİPİNLER'DEKİ TAYFUN İÇİN DESTEK ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin İnsani İşlerden Sorumlu Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, Filipinler'deki ''Haiyan-Yolanda'' tayfunu dolayısıyla yardım çağrısında bulundu.

Amos, yayımladığı mesajında, ''Filipinler'deki korkunç yıkımlar ve can kayıpları haberlerinden dolayı son derece üzgün'' olduğunu belirterek, ölü sayısı tahminleriyle ilgili bir çok rakam bulunduğunu, Kızıl Haç'a göre ise ölü sayısının en az bin 200 olduğunu bildirdi.

Bu sayının artma olasılığının yüksek olduğunu belirten Amos, hükümetin ülke genelindeki 36 bölgede, 4 milyon 300 bin insanın tayfundan etkilendiğini bildirdiğini kaydetti. Amos, ilk değerlendirmelere göre, binlerce evinin yıkılarak, yolların kapandığını, insanların gıda, su, barınak ve enerji ihtiyacı bulunduğunu dile getirdi.

Tayfundan etkilenen daha fazla yere ulaşılınca, felaketin aileler üzerindeki etkisiyle ilgili daha ayrıntılı bir resim elde edileceğini belirten Amos, hükümetin geçici barınaklar, temel gıda malzemeleri ve arama kurtarma operasyonları yürüttüğünü bildirdi.

Amos, Filipinler'deki BM'ye bağlı kuruluşların insani yardım ortaklarıyla hükümete ve felakete müdahelede bulunanların çabalarına destek verdiğini anlatarak, yerel otoritelerin koordinasyonuyla hayati malzemelere cevap verilmesinde yardımcı olunduğunu kaydetti.

Felaketle ilgili geniş bir BM Afet Değerlendirme ve Koordinasyonu (UNDAC) ekibi görevlendirdiğini ve ekibin bugün Tacloban'a ulaştığını bildiren Amos, en fazla etkilenen bölgenin Leyte bölgesi olduğunu ve ekibin burada yetkililerle yakından koordineli bir şekilde çalıştığını aktardı.

Amos, BM'nin, Filipinler halkının uluslararası toplumdan talep edeceği herhangi bir desteğin yerine getirilmesini sağlamak için hazırda beklediğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 bin kişi öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN