Muhalifler İstanbul'da Cenevre'yi konuşuyor

İstanbul'da bir araya gelen Suriyeli muhalifler, Cenevre Konferansı'na katılıp katılmamayı tartışıyor. Çıkacak kararın bugün açıklanması bekleniyor. Muhalifler, geçici hükümet üyelerini de belirleyecek

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Ahmed Carba'nin başkanlık ettiği Suriye Ulusal Koalisyonu'nu oluşturan muhalif gruplar, Cenevre Konferansı'na katılıp katılmamayı İstanbul'da karara bağlayacak. Muhaliflerin dün başlayan, bugün de devam edecek olan toplantısından çıkacak karar, Suriye'deki krizin diplomatik yollardan çözümü sürecini etkileyecek. Koalisyon olarak genel kurul bazında 10'uncu kez bir araya gelen muhalifler, şimdiye kadar Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevden uzaklaştırılmasını Cenevre'ye katılım için ön şart olarak ileri sürmüşlerdi. Suriye Ulusal Koalisyonu'na yakın kaynakların bildirdiğine göre, toplantıda Ahmed Salih Tuma başkanlığındaki geçici hükümetin üyeleri de belirlenecek. Bu konuda bir mutabakatın sağlanması durumunda, bugün kamuoyuna açıklama yapılması bekleniyor. Toplantıda ayrıca Kürt Ulusal Konseyi'nden Suriye Ulusal Konseyi'ne 11 yeni üyenin katılımı da müzakere edilecek. Kürt Ulusal Konseyi'nin diğer muhalif gruplarla birlikte hareket etmesi konusunda şimdiye kadar gösterilen çabalar zaman zaman başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

MUHALİFLER İLERLİYOR

Suriye içinde Esad rejimine karşı silahlı mücadele yürüten muhaliflerin ilerleyişi de sürüyor. Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden yapılan açıklamaya göre, El Kaide'ye bağlı güçler, Halep yakınlarındaki stratejik önemi bulunan bir askeri üssü rejimin elinden almayı başardı. Son iki günde ise en az 75 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhalifler İstanbul'da Cenevre'yi konuşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN