Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Radikallerin ajandaları bizi de endişelendiriyor'

Suriye'deki muhalif güçlerin Basın Sözcüsü El Salih, Suriye'de 'Irak-Şam İslam Devleti' gibi radikal grupların varlığını kabul ettiklerini belirterek "Ajandaları bizi de endişelendiriyor" dedi

Giriş Tarihi: 10.11.2013
SMDK (Suriye Muhalif Devrimci Güçler Koalisyonu) Basın Sözcüsü Halid El Salih, Suriye'deki süreç, kimyasal silahlar ve radikal gruplar ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. El Salih, Suriye'de iki ayrı radikal grup bulunduğunu, bunlardan ilkinin Beşar Esad'ın yanında savaşan Hizbullah olduğunu söyledi. El Salih, ABD'nin terörist gruplar listesinde yer Hizbullah'ın 10 ile 12 bin arasına savaşçısının Suriye'de olduğunu belirtirken, İranlıların da Esad'ın yanında savaştığını savundu.

RADİKALLERİN NEDENİ RUSYA DESTEĞİ
'Irak-Şam İslam Devleti' gibi Suriye dışında, dış bağlantılı ve ajandaları olan radikal grupların da bulunduğuna dikkat çeken El Salih, "Biz bu grupların varlığını kabul ediyoruz. Bizi ciddi bir şekilde endişelendiren ajandaları var. Bizim kabul etmediğimiz ajandalar" diye konuştu. Sözcü, PYD gibi grupların da Suriye devrimine düşmanca tutum içinde olan gruplar olarak gördüklerini söyledi. Ülkedeki radikal grupların en fazla yüzde 20'lik bir oranı temsil ettiğinin altını çizen El Salih, radikal grupların ülkeye girmesinin asıl nedeninin ise Rusya'nın Esad'a verdiği destek olduğunu savundu. Irak-Şam İslam Devleti radikal grubunun ülke içindeki faaliyetlerinden ve Türkiye'yi de tehdit etmesinden derin endişe duyduklarını kaydeden Halid El Salih şöyle konuştu: "Biz gelişmelerden derin kaygı duyuyoruz. Sonuç olarak tabiat boşluk kabul etmez. Eğer boşluğu Suriye'nin dostları veya ÖSO doldurmaz ise, mutedil İslami gruplar doldurmaz ise Irak -İslam Devleti gibi radikal gruplar bu boşluğu dolduracaktır."

MUHALİFLER İSTANBUL'DA TOPLANDI
Öte yandan SMDK, dün İstanbul'da toplandı. Muhalifler, Cenevre-2'ye gidip gitmeyecekleri, Kürt Milli Konseyi'nin koalisyona katılması, geçici hükümetin durumu gibi konuları değerlendirdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Radikallerin ajandaları bizi de endişelendiriyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN