Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehirleri yıktı açlık kapıda

Filipinler'i yerle bir eden Haiyan Tayfunu'nda ölü sayısı 10 bini geçti... Binlerce insan da açlık ve susuzlukla savaşıyor. Dünya yardım için harekete geçerken, yıkılan yollar tahliye ve yardım çalışmalarına ağır sekte vuruyor

Giriş Tarihi: 11.11.2013
Güneydoğu Asya ülkelerinden Filipinler'e bağlı Samar ve Leyte adalarını cuma günü 385 kilometreyi aşan bir hızla vuran Haiyan Tayfunu'nunda bilanço ağırlaşıyor. Önüne çıkan herşeyi yıkan tayfun felaketinde, ölü sayısı en az 10 bin olarak açıklandı. Cuma günü ülkenin doğu kesimindeki Samar adasını vuran, ardından da Leyte ve diğer adalara doğru yönelen Haiyan'ın, şimi de rotasını Vietnam'a çevirdiği belirtildi. CNN başta olmak üzere uluslararası haber kanalları, tayfun nedeniyle yaşanan manzarayı tsunamiye benzetti.

CESETLER YOL KENARLARINDA

Leyte'nin başkenti Tacloban'da havaalanı ve diğer ulaşım imkânları tamamen devre dışı kalırken, komşu Samar adasında en az 300 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Tayfunun en ağır şekilde vurduğu bölgelerden Samar'da kayıp sayısı ise şimdilik 2 bin olarak açıklanırken, bilançonun ağırlaşmasından korkuluyor.
Filipinler hükümeti, resmi ölü sayısını 151 olarak veriyor. Ancak isminin açıklanmasını istenmeyen bazı yetkililer, bu sayının en az 10 bin olabileceğini vurguladı. Hükümet, yüz binlerce insanı afet bölgesinden tahliye etti. Tayfunun etkili olduğu alanlarda temiz su, elektrik ve yiyecek sıkıntısı çekiliyor. Acil yardım bekleyen insan sayısı ise binlerle ifade ediliyor. Yol kenarlarında yatan, sağa sola saçılmış cesetler de salgın hastalık riskini artırıyor.AÇLIKTAN ADAM ÖLDÜREBİLİRLER

Ülkede yaşanan felaketle ilgili basını bilgilendiren Filipinler İçişleri Bakanı Mar Roxas, arama-kurtarma çalışmalarında hükümet olarak yetersiz kalındığını itiraf ederek, "Bunu nasıl tarif edebilirim bilemiyorum. Korkunç" diye konuştu. Fransız haber ajansı AFP'ye açıklamalarda bulunan bazı felaketzedelerse özellikle açlık ve susuzluk nedeniyle büyük sıkıntı çekildiğini vurgulayarak, insanların yiyecek bulabilmek için birbirini öldürmeye başlayabileceğine işaret etti.
Filipinler ordusunun da arama-kurtarma çalışmalarına aktif olarak katıldığı felaket bölgelerinde, bir diğer sorun da asayiş... Özellikle enkazın ve fırtınanın sürüklediği materyallerin yolları kapatması sonucu, arama-kurtarma çalışmalarının da güçlükle sürdürülebildiği belirtildi.
Yerle bir olan Filipinler'e uluslararası yardımlar da ulaşmaya başladı. ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Amerikan ordusuna bağlı helikopterlerin bölgeye sevk edildiğini söylerken, kurtarma ekipmanıyla dolu uçakların da bu helikopterlere eşlik ettiğini belirtti. Avrupa Birliği, Filipinler'e 3 milyon euroluk gıda ve insani yardım uzmanlarından oluşan bir ekip yolladı. İngiltere Acil Durum Yönetimi de toplam 5.6 milyon sterlinlik yardımı yola çıkardığını açıkladı. Birleşmiş Milletler ise çadır, yiyecek ve kurtarma ekipmanı yardımında bulundu.

KATRİNA'DAN 3.5 KAT GÜÇLÜ

Filipinler'de hayatı durma noktasına getiren Haiyan Tayfunu'nun, ABD'yi 2005'te vuran Katrina Kasırgası'ndan 3.5 kat daha hızlı olduğu belirtildi. Katrina'da bin 833 kişinin hayatını kaybettiğini ve zararın 108 milyar dolar olduğunu hatırlatan Amerikan CNN televizyonunun haberine göre, Haiyan'dan dolayı yaşanan hasarın çok daha büyük ölçekli... Filipinler 1991'de de o tarihe kadar yaşanan en ölümcül tayfuna 8 bin kurban vermişti.

BAŞBAKAN'DAN YARDIM TALİMATI...
Tayfun felaketi nedeniyle büyük acıların yaşandığı Filipinler'in yaralarını sarmak için Türkiye de harekete geçti. Başbakan Erdoğan'ın "Filipinler'e yardım" talimatı, Kızılay, TİKA ve AFAD başta olmak üzere bütün kurumlara "acil" kodu ile gönderildi. İlk olarak Kızılay bin çadır bin mutfak seti ve 8 bin battaniyeyi tayfunun vurduğu ülkeye gönderecek. Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcıları'ndan Beşir Atalay ya da Bekir Bozdağ'ın Filipinler'e giderek destek mesajları götürmesini de istedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehirleri yıktı açlık kapıda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN