Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad güçleri Halep'te ilerliyor

Suriye ordusu Halep'te kritik önemdeki 80'inci Tugay'ın büyük bir bölümünü muhaliflerden geri aldı. Suriye Ulusal Koalisyonu ise, Cenevre Konferansı'na şartlı olarak katılmaya karar verdi

Giriş Tarihi: 12.11.2013
Halk ayaklanmasının iç savaşa dönüştüğü Suriye'de Beşar Esad rejimine bağlı birlikler, ülkenin kuzeyindeki Halep kentinde ilerleyişini sürdürüyor. Muhaliflerin büyük oranda hâkim olduğu, ülkenin ikinci büyük kenti konumunda bulunan Halep'teki operasyonları sırasında Hizbullah'tan ve Şii Ebul Fald Abbas Tugayları'ndan da destek olan rejim ordusu, kritik önemdeki 80'inci Tugay'ın tamamına yakınını muhaliflerden geri aldı. 4 günden bu yana devam eden şiddetli çatışmalar sırasında, İranlı bir komutanın muhalifler tarafından esir alındığı iddia edildi. Muhalif gruplar içindeki Tevhid Tugayı medya sorumlusu Salih Anadani, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, çatışmaların yoğunlaşmasından sonra rejim güçlerinin 80'inci Tugay'ın büyük bir bölümünü ele geçirdiğini duyurdu. Muhaliflerin kendi imkânlarıyla elde ettikleri silahlarla saldırılara karşı koymaya çalıştığını belirten Anadani, bölgeden yoğun dumanların yükseldiğini söyledi. 80'inci Tugay'ın Halep Uluslararası Havaalanı ve Neyrab Askeri Üssü'ne yakın olması nedeniyle kritik önemde bulunduğu belirtilirken, rejim güçlerinin havaalanını yeniden uçuşa açmaya ve böylece Şam'ı havadan Halep'e bağlamaya çalıştığı belirtildi.

MUHALİFLERDEN ŞARTLI KABUL

Suriyeli muhalifler ise, Esad'ın Suriye'nin geleceğinde hiçbir şekilde rol almaması şartıyla Cenevre Konferansı'na katılacaklarını açıkladı. İstanbul'da yapılan Suriye Ulusal Koalisyonu toplantısından, cephede savaşan grupların da desteğinin alınması ve Esad'lı seçeneklerin tamamen dışlanması kararı çıktı.

Ankara, Esad'a yardımın dökümünü çıkardı
Türkiye, Cenevre-2 sürecinde, ortak siyasi çözüm için Beşar Esad'a askeri desteğin gözden geçirilmesini isteyecek. Görüşmeler öncesinde, Esad'a bölge aktörlerinin yaptığı yardımların da dökümü çıkarıldı. Buna göre, Rusya, İran, Hizbullah ve Iraklı Şiiler Suriye'de Esad'a destek veriyor ancak çıkarları farklı olduğu için yardım ve tutumları değişiyor. Rusya, Esad'a bugüne kadar 30 gemi silah ve malzeme gönderdi. Hizbullah'ınsa 40 bin kişilik askeri gücünün dörtte biri Suriye'de savaşta ve sahada yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad güçleri Halep'te ilerliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN