Türkiye 65 ton yardımı birkaç saatte topladı

Türkiye felaketin ardından Başbakan'ın talimatıyla harekete geçti. Başbakan Yardımcısı Atalay başkanlığındaki bir heyet 65 ton yardımla Filipinler'e gitti

Giriş Tarihi: 12.11.2013
Filipinler'i vuran tayfun felaketinin ardından Türkiye en hızlı yardıma koşan ülkeler arasında yer aldı. Tayfun'un etkisinin belli olmasının ardından Türkiye "Ne yapabiliriz?" çalışmalarına başladı. 10 Kasım nedeniyle Anıtkabir'de düzenlenen törende Başbakan Erdoğan, "Ya Beşir Bey, ya da Bekir Bey gitsin" diyerek iki yardımcısından birisinin bu ülkeye gitmesi talimatını verdi. AFAD'ın koordinesinde başlatılan çalışmalar kapsamında birkaç saat içinde çadır, battaniye, mutfak seti ve temel ihtiyaç maddelerinden oluşan 90 ton yardım malzemesi yola çıkmak üzere hazırlandı. Ancak Atalay'ı taşıyacak uçağın kapasitesi aşılınca 65 ton yardım malzemesi uçağa yüklendi. Aralarında Avustralya, Belçika, Kanada, Endonezya, İsrail, Japonya, ABD ve İngiltere'nin de bulunduğu 21 ülke ile Birleşmiş Milletler, UNICEF, Avrupa Komisyonu, Sınır Tanımayan Doktorlar ve Oxfam gibi çok sayıda uluslararası örgüt yardım sözü verdi. Tayfundan etkilenen bölgede 4 milyon çocuğun yaşadığını bildiren UNICEF ise, bölgeye 60 ton insani yardım göndermeye hazırlanıyor. UNICEF'in Filipinler Temsilcisi Tomoo Hozumi, yardım taşıyan uçakların bölgeye bugün ulaşmasının beklendiğini belirtti.

OBAMA: DERİN BİR ÜZÜNTÜ

ABD Başkanı Obama, kendisinin ve eşinin, hafta sonu tayfunun neden olduğu ölümler ve yıkımdan ötürü "derin üzüntü" duyduklarını açıkladı. ABD'li ünlü oyuncu George Clooney ve İngiliz oyuncu Idris Elba de Filipinler'e yardım çağrısında bulundu. Clooney, Los Angeles'ta Britannia Ödülleri'nin dağıtıldığı gecede, ünlülerin, "felaketten" etkilenenlere destek için harekete geçeceklerine inandığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye 65 ton yardımı birkaç saatte topladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN