Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Acı üstüne acı

Yeni bir tayfunun tehdidi altındaki Filipinler'de, dün bir de 4.8'lik deprem yaşandı. Ülkede ölü sayısının 15 bini aştığı, yolların ceset ve enkaz yığınıyla dolduğu, morg ve ceset torbası eksikliği nedeniyle binlerce cansız bedenin çürümeye terk edildiği açıklandı

Giriş Tarihi: 13.11.2013
Filipinler, 8 Kasım'da ülkeyi yerle bir eden Haiyan tayfununun yaralarını sarmaya çalışıyor. Ülke tarihinin en kanlı doğal afetinde ölü sayısı hâlâ netlik kazanmadı. Ancak yetkililer, sadece Tacloban ve Leyte kentlerinde 10 binden fazla kişinin öldüğünü duyurdu. Birçok haber kaynağı toplam ölü sayısının 15 bin olduğunu aktardı. Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino III ise ölü sayısını 2 bin 500 olarak açıkladı.

10 MİLYON KİŞİ ZORDA

Arama kurtarma ekipleri hayatını kaybeden her 5 kişiden 2'sinin çocuk olduğunu açıkladı. BM yetkilileri 2.5 milyon kişinin gıda yardımına muhtaç durumda kaldığını ifade etti. Ancak toplamda yardıma muhtaç sayısının 10 milyonu bulduğu kaydedildi. Saatteki hızı 235 kilometreye varan rüzgârlar ile 15 metreye kadar yükselen dev dalgaların vurduğu 6 adanın yolları hâlâ ceset ve enkaz yığınları ile dolu. Birçok bölgede dizlere kadar yükselen sel sularının çekilmemesi nedeniyle şişmiş cesetlerin yüzdüğü gelen bilgiler arasında. Morg ve ceset torbası eksikliği nedeniyle binlerce cansız bedenin çürümeye terk edildiği öğrenildi. İlaç, içme suyu, gıda, çadır gibi en temel ihtiyaçlardan yoksun olan felaketzedeleri yeni bir tehlike bekliyor. Zoraida isimli yeni bir tayfun ülkeyi vurmaya başladı. Uzmanlar, Zoraida'nın Haiyan kadar güçlü olmadığını ancak yağış getireceğini söyledi. Ancak Zoraida'nın 800 bin kişinin evsiz kaldığı bölgede 72 saat içinde etkisini artırmasından endişe ediliyor.

ÜÇ GÜN ÖNCE UYARMIŞLAR
BM Afet Riski Azaltma Ofisi (UNISDR) yetkilisi Jerry Valesquez, Filipinler'deki doğal afetten üç gün önce Manila Gözlemevi'nin tayfunun nasıl bir yıkıma neden olabileceği yönündeki raporunu kamuoyuyla paylaştığını bildirdi. Valezquez, insanların uyarılara rağmen bu kadar büyük bir yıkım beklemediği için bulundukları bölgeyi terk etmediklerini söyledi. Öte yandan Haiyan Tayfunu'nun vurduğu bölgede dün bir de deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu, ülkede 4.8 büyüklüğünde bir deprem olduğunu bildirdi. Tek sevindirici haber, depremde yaralananın olmaması oldu. Haiyan tayfunundan hayatta kalanlar çareyi bölgeden kaçmakta buluyor.

MAHKÛMLAR FİRAR ETTİ

Tayfunun büyük yıkıma yol açtığı Tacloban şehri tamamen yaşanmaz halde. Şehirdeki havaalanı dün kısmen ulaşıma açıldı. Hayatta kalanların havaalanlarına akın ettikleri öğrenildi. Ancak birçok havaalanında sadece yardım uçak ve helikopterlerine izin verilmesi nedeniyle, kaos durumunun hâkim olduğu kaydedildi. Tacloban'daki bir hapishanenin duvarının yıkılması nedeniyle de çok sayıda tutuklu firar etti. 600 mahkûmun bulunduğu hapishaneden kaç kişinin kaçtığı açıklanmadı. Askerlerin yardım konvoylarını yağlamaya çalışan 2 kişiyi vurduğu kaydedildi.

ÇİN'İ DE VURDU: 8 ÖLÜ
Haiyan tayfunu, Çin'in güneyinde de 8 kişinin ölümüne neden oldu. Çin devlet medyasında yer alan haberlere göre, ülkenin güneyindeki Haynan adası ve Vietnam sınırındaki Guangşi eyaletlerinde 8 kişi hayatını kaybetti. Bölgede 4 kişinin de kaybolduğu bildirildi. Saatte 100 kilometre hızla ilerlediği kaydedilen tayfun nedeniyle Guangşi eyaletinin bazı bölgelerinde yağmur sularının 38 santimetreye kadar yükseldiği, bir milyon kişinin tayfundan olumsuz etkilendiği, 25 bin kişinin yerinden olduğu ve 249 evin yıkıldığı kaydedildi. Maddi zararın ise 700 milyon dolar olduğu ifade edildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Acı üstüne acı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN