Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kahire-Moskova flörtü

Rusya Dışişleri ve Savunma Bakanları bugün Kahire'ye çıkarma yapıyor. 4 milyar dolarlık silah anlaşması gündemde. Önceki gün de 20 yıldan beri ilk kez bir Rus savaş gemisi Mısır'a demriledi

Giriş Tarihi: 13.11.2013
Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz'da düzenlenen darbeyle görevinden uzaklaştırılmasından sonra ABD ile gerginlik yaşayan Mısır, Rusya ile ilişkilerini gözle görülür biçimde geliştiriyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve birçok üst düzey yetkiliden oluşan heyet bugün Kahire'de olacak. Diplomatik kaynakların bildirdiğine göre, ziyaret sırasında silah anlaşmalarının imzalanması da gündemde. Mısır'ın Rusya'dan toplam 4 milyar dolar tutarında silah atın alabileceği belirtiliyor. Ziyaret öncesi Kahire ve Moskova'dan yapılan karşılıklı açıklamalar da, iki ülke arasında yeni bir dönemin başlamakta olduğunu gösteriyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Alexander Lukaşeviç, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından bu yana Mısır'a ilk kez bu kadar üst düzeyde ziyaret gerçekleştirileceğini vurgulayarak, Rusya'nın Mısır'la dostane bir ilişkiye hazır olduğunu belirtti. Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bedr Abdulati de "Devrimden bu yana seçeneklerimizi ve alternatiflerimizi çeşitlendirmek için çana gösteriyoruz. Moskova'yla ilişkilerimiz her iki ülkenin de faydasına" dedi. ABD'nin ekonomik yardımları askıya alma tehditlerinden sonra eylül ayında Moskova'yı ziyaret eden Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi de, Rusya'yla işbirliğini daha da yoğunlaştıracaklarını ve geliştireceklerini ifade etmişti.

SAVAŞ GEMİSİ GELDİ
Önceki gün ise, 20 yıldan bu yana ilk kez bir Rus savaş gemisi Mısır'a demirledi. Pazartesi günü, yaklaşık bir hafta kalmak üzere İskenderiye limanına gelen Varyag için resmi karşılama töreni düzenlendi.

MISIR'DA OLAĞANÜSTÜ HAL KALDIRILDI
Mısır'da olağan üstü halin kaldırılması gerektiğine karar verildi. İdare Mahkemesi, süresi iki gün sonra dolacak olan uygulamanın sona erdirilmesine hükmetti. İlk kez, darbeden sonra 14 Ağustos'ta başlayan uygulama, eylülde iki ay süreyle uzatılmıştı. Öte yandan, Reuters'ın 22 Arap ülkesinde yaptığı kadın hakları konulu araştırmada Mısır 'kadınlar için en kötü ülke' seçildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahire-Moskova flörtü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN