Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den halkına mesaj

Mısır'da yle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı , görüştüğü savunma heyeti aracılığıyla gönderdiği mesajda, darbe döneminin son bulduğunu ve ülkesindeki darbenin yıkılış sürecine girdiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 13.11.2013 14:41 Güncelleme Tarihi: 13.11.2013 17:27
Mısır kamuoyunda "İttihadiye olayları" olarak adlandırılan hadiselerle ilgili dava çerçevesinde, sanıkların savunma heyeti dün Mursi'yle tutulduğu Burcu'l-Arab hapisanesinde gerçekleştirdiği ziyaretle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan savunma heyeti sözcüsü avukat Muhammed Demati, Mursi'nin Mısır halkına hitaben kaleme aldığı mesajını okudu.

Mısır'da tanık olunanları "tam anlamıyla bir , suç ve ihanet" olarak nitelendiren Mursi, mesajında, "Hiç kimse dökülen kanlardan dolayı bağışlanmayacak, yaptıklarının karşılığını adaletli bir şekilde görecek. Mısır, darbenin etkileri silinmeden, ülkede kan dökenler yargılanmadan, istikrara kavuşmayacak" ifadesini kullandı.

Askeri darbenin mimarı Savunma Bakanı Abdülfettah es-Sisi'yi eleştiren Mursi, "Savunma Bakanı yeminine ihanet etti, orduyu siyasete bulaştırdı. Aynı ailenin fertlerini birbirine düşürerek, ümmete ihanet etti" şeklinde görüş belirtti.

"2 TEMMUZ'DA KAÇIRILDIM, BİR DENİZ ÜSSÜNE GÖTÜRÜLDÜM"

Mesajında 3 Temmuz'daki darbe ve görevden alınmasının ardından yaşanan süreçle ilgili ayrıntılara da yer veren Mursi, şöyle devam etti:

"Mısır halkı bilsin ki ben 2 Temmuz'da zorla kaçırıldım. 2 Temmuz'dan 5 Temmuz'a kadar Cumhuriyet Muhafızları Karargahı'nda zorla tutuldum. Daha sonra silahlı kuvvetlere bağlı bir deniz üssüne götürüldüm. Bu süre zarfından (Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi) Ashton, Afrika Birliği heyeti ve 4 soruşturmacı dışında kimseyi görmedim."

"(Rabia Meydanı'na atfen) Gündüzün dördünde güneşi görmezden gelenler bunu inkar etseler de darbeye karşı ayaklanan halk benzersiz bir şekilde direnmeye devam edecek. Darbeye karşı duran Mısır halkını selamlıyorum" ifadesini kullanan Mursi, mesajını şu ifadelerle tamamladı:

"Mısır halkına ve dünyaya iletmek isterim ki bu dik duruşumuz darbeler döneminin son bulduğunu, darbenin yıkılış sürecine girdiğini anlatan güçlü bir mesajdır. (Darbe) Halkın gücüyle, hak ve özgürlükler için verdiği savaşla yıkılacaktır. Bu münasebetle, darbenin ardından şehit olanlara rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum."

"GÖRÜŞME 2 SAATTEN FAZLA SÜRDÜ"

Basın toplantısında konuşan savunma heyeti sözcüsü Demati de " ile görüşmemiz 2 saatten biraz fazla sürdü. Mursi sağlam ve dik duruşunu sergilemeye devam ediyor. Mısır caddelerinin kalabalıklığı, azmini kuvvetlendirdi. Ziyaret sırasında Başkan'ı, yargılanmayı reddeden görüşünde sabit olarak gördük" dedi.

Mursi'nin savunması için avukat belirlemeyi reddettiğini ve "Bu konuda konuşmak için uygun bir vakit değil" ifadesini kullandığını aktaran Demati, "Başsavcılık ve idari yargıya, darbenin ve etkilerinin ortadan kaldırılması için başvurulurda bulunacağız" diye konuştu.

Demati, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Mursi'nin meşruiyette ısrarlı olması, kendisini ziyaret eden savunma heyeti için sürpriz olmadı. Kendisi son konuşmasında 'Başım meşruiyete feda olsun' demiştir. Buna ek olarak Muhammed Mursi, meşruiyete bağlılığından dolayı soruşturma yapanların sorularına cevap vermeyi reddetti. Çünkü, bu kişilerin, kendisiyle ilgili soruşturma yapma hakkına sahip olmadıkları konusunda kesin düşünceye sahip."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhammed Mursi'den halkına mesaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN