On binler açlıkla karşı karşıya

Giriş Tarihi: 14.11.2013

Haiyan tayfununun ardından Filipinler'de ihtiyaç malzemeleri bulunamıyor. Yağmalamaların yaşandığı ülkede kaos hâkim...

Filipinler'de 8 Kasım günü yaşanan Haiyan tayfunu sonrası on binlerce kişinin yaşam mücadelesi sürüyor. Ölü sayısı 10 bin olarak açıklanmıştı, ancak Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino önceki gün "Ölü sayısı o kadar yüksek değil. 2 bin ile 2 bin 500 kişinin yaşamını yitirdiğini düşünüyoruz" dedi. Filipinler hükümeti de 2 bin 344 kişinin yaşamını yitirdiğini, yaralı sayısının 3 bin 804 olduğunu ve 79 kişinin kayıp olduğunu bildirdi. Birleşmiş Milletler, 11 milyondan fazla kişiyi etkileyen tayfun nedeniyle 800 bin kişinin evsiz kaldığını açıklamıştı. Gıda yardımına muhtaç insan sayısının 2 milyon olduğunu duyuran hükümet, öncelikleri arasında evsiz kalanlara acilen barınma olanağı sağlanması, ulaşım, elektrik ve iletişim hizmetlerinin yeniden verilebilmesi bulunduğunu açıkladı. Ancak toprak kaymaları ve her yere dağılan enkaz yığınları nedeniyle birçok bölgeye hâlâ temel ihtiyaç malzemeleri ulaştırılamıyor. Bölgeden bildiren haberlere göre binlerce kişi açlıkla karşı karşıya. UNICEF yetkilileri, yolların açılmasının uzun zaman alacağına ve şartların daha da zorlaşacağına dikkat çekti. Binlerce kişinin pirinç ambarlarına akın etmesi veya yardım uçaklarına akın etmesi de kaos ortamı oluşturuyor. Ayrıca saatteki hızı 235 kilometreye varan rüzgârlar ve yüksekliği 15 metreyi bulan dev dalgaların vurduğu bölgelerde hâlâ birçok yer cesetlerle dolu. Haiyan tayfununun en sert biçimde vurduğu bölgelerden biri Tacloban kentine ulaşan Anadolu Ajansı ekibinin haberinde "Filipinli askerlerin cesetleri kaldırma çabaları henüz çok yetersiz. Bu konuda acil yardıma ihtiyaç bulunuyor" denildi. Ülkede yağmalama olayları da can almaya devam ediyor. Önceki gün askerler yardım konvoyunu yağmalayan iki kişiyi öldürmüştü. Dün de Leyte Adası'ndaki Alangang bölgesinde bir ambardan 100 bin çuval pirinç kaçırıldığı sırada bir duvarın yıkılması sonucu 8 kişinin öldüğü bildirildi. Birçok haber kaynağı yaşananlar hakkında "Ülke kaosa sürükleniyor" yorumunu yaptı.

GÜLEN'DEN 10 BİN DOLAR

Fethullah Gülen, Kimse Yok mu Derneği aracılığı ile felaketin yaralarını sarmaya çalışan Filipinler'e 10 bin dolar bağışladı. Bağışın, Gülen'in kitap ve sesli yayınlarının telifinden karşılandığı öğrenildi. Bölgeye ulaşan ilk ekiplerden biri Kimse Yok mu Derneği'nin arama kurtarma ve yardım ekibi ASYA oldu. Tacloban'a ulaşan 10 kişilik ekip arama-kurtarma çalışmalarına başladı.

WMO: İklim değişikliği tayfunun etkisini artırdı
Polonya'nın başkenti Varşova'daki uluslararası toplantıda konuşan Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Genel Sekreteri Michel Jarraud, 2013'ün tarihteki en sıcak yıllardan biri olduğuna dikkat çekti. Jarraud, "Deniz seviyeleri son yüzyılda 20 santimetre arttı. Denizlerdeki bu hızlı artış Haiyan tayfunu gibi felaketleri daha da kötü hale getiriyor. Bu nedenle sahil bölgelerinde yaşayanlar doğal afetlere karşı çok daha savunmasız hale geliyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
On binler açlıkla karşı karşıya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN