Türkiye'nin en iyi haber sitesi

19 milyar dolar zarar 2 bin 300 can kaybı

Filipinler'i yerle bir eden Haiyan Tayfunu'nda ölü sayısı 2 bin 300'ü geçti. Felaketin mali bilançosu ise 19 milyar dolar. Elektrik kesintileri ve güvenlik sıkıntısı nedeniyle yardım çok yavaş ulaşıyor. Salgın hastalıklar da kapıda

Giriş Tarihi: 15.11.2013
Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler'in, 8 Kasım'da ülkeyi vuran Haiyan Tayfunu'nun bilançosu her geçen gün ağırlaşıyor. Hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 357'ye yükseldi. Filipinler hükümetinden yapılan açıklamada felaket nedeniyle 3 bin 853 kişinin yaralandığı, halen 77 kişinin kayıp olduğu ve ülke genelinde 43 bölgede 8 milyon kişinin tayfundan zarar gördüğü bildirildi. Tayfun nedeniyle 534 bin 340 kişinin yerlerinden olduğu ifade edildi. Tayfunun ülkeye doğrudan ekonomik maliyeti ise 19 milyar dolar. Ülke doğal afetler nedeniyle her yıl 1.7 milyar dolar da ekonomik kayba uğruyor.

BEBEKLERİN YAŞAM SAVAŞI

Bölgede en büyük sorun gıda ve içecek su sıkıntısı. Tüm hastanelerin hasar görmesi ve ilaç yokluğu yüzünden doktorlar, yaralıları ve hastaları tedavi etmekte zorluk çekiyor. İnsanlar havaalanlarında oluşturulan geçici hastanelerde tedavi ediliyor. Bir yandan da zatürree ve ishal gibi salgınların başlamasından endişe ediliyor. Felaketin hemen ardından dünyaya gelen 80 bebekse zor şartlar altında yaşatılmaya çalışıyor. Doktorlar ayrıca 7 bebeğin de felaket nedeniyle erken dünyaya geldiğini açıkladı. Prematüre bebekler için kuvöz bulunamıyor. Tacloban şehrinden bildiren Anadolu Ajansı da insanların hayatta kalma mücadelesinin devam ettiğini aktardı. Altyapısı tamamen çöken şehrin, tayfun sonrası harabe haline geldiğini, iş makinesi ve kamyonların yetersizliğinden dolayı enkaz kaldırma işlemlerinin son derece yavaş ilerlediği belirtildi. Soğuk hava depolarının zarar görmesi ve boş morg bulunmaması nedeniyle toplanan cesetler, ya sokak kenarlarında ya da kriz yönetim merkezinin altındaki toplama merkezinde bekletiliyor. Zaman zaman da açılan çukurlara topluca gömülüyorlar.

JAPONYA ASKER YOLLUYOR

Hâlâ elektrik verilemediği için geceleri zifiri karanlığa gömülen kentte güneş battıktan sonra sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Halkın büyük bir kısmı sığınaklara dönüştürülen kilise ve okullarda kalıyor. Yardım kuruluşları, güvenlik sağlanamadığı için şehrin bazı bölgelerine ulaşamıyor. Japonya da yardımların dağıtımına destek olmak üzere bin asker ile uçak ve gemi gönderme kararı aldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
19 milyar dolar zarar 2 bin 300 can kaybı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN