Kara parayla savaşan Papa, mafyanın hedefi

Katoliklerin lideri Papa Francis'in Vatikan içinde yürüttüğü yolsuzluk karşıtı politikalarının mafyayı rahatsız ettiği ileri sürüldü. İtalyan savcıya göre mafya, Papa'yı vurabilir

Giriş Tarihi: 15.11.2013
Göreve geldiği Mart 2013'den bu yana yolsuzluk ve Vatikan'daki kara paraların üzerine giden Katoliklerin lideri Papa Francis'in, mafyanın hedefinde olduğu ileri sürüldü. İddiayı ortaya atan 26 yıldır mafya ile mücadele eden İtalya'nın Calabria kenti savcısı Nicola Gratteri oldu. İtalyan Il Fatto Quotidiano gazetesine konuşan savcıya göre Papa Francis, Vatikan'ın içinde yaptığı "temizlik" ile mafya babalarının sinirini bozdu. Papa Francis, başta Vatikan Bankası Ior olmak üzere bir dizi temizlik harekatı yürütüyor. Bir grup mafyanın kara parasını Vatikan Bankası Ior'da akladığı haberleri defalarca dünya basınının gündemine gelmişti. Savcı Gratteri'ni de verdiği mülakatta Calabria mafyası ve Kilise'nin ortak hareket ettiğini söyledi. Gratteri'nin iddiasına göre Papa Francis'in Vatikan'daki ekonomik güç merkezlerinin üstüne gitmesi nedeniyle, mafyanın hedefine girdi. Hatta İtalyan savcıya göre mafya, Papa'ya bir suikast girişiminde bulunabilir. Gratteri bu tehlikeye işaret ederken, Vatikan Sözcüsü Federico Lombardi "böyle bir tehdidin mevcut olmadığını ve Papa'nın güvenliği konusunda huzurlu olduklarını" açıkladı. Mafya ile mücadele savcısı, Papa Francis dışında diğer üst düzey Kilise yöneticilerinin mafyaya karşı hoşgörülü olduğuna da dikkat çekti. Reggio Calabria piskoposunun mafya babalarını yüksek mahkemede ceza almalarına rağmen aforoz etmemesi bir küçük örnek.

GÜVENLİK KURALLARINA UYMUYOR
Mafyayı huzursuz eden Papa Francis, sade yaşam tarzıyla korumalarını da zora sokuyor. Hiçbir protokole uymayan Papa, sarayında kalmıyor. Hatta, Santa Marta rezidansında hizmetlileri ile kalıp bahçıvanı ile yemek yiyor. Cep telefonundan dünyanın dört bir yanında tanıdıklarını arıyor. Vatikan'dan kimseye haber dahi vermeden çıkan Papa, Vatikan Jandarması için korunması en zor isimlerden biri.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara parayla savaşan Papa, mafyanın hedefi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN