Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısır: Politikamız değişmiyor

Giriş Tarihi: 15.11.2013

Rusya Dışişleri ve Savunma Bakanları'nın Kahire ziyareti dün başlarken, Mısır yönetiminden, "Politikamız değişmiyor, hiçbir ülkenin alternatifini aramıyoruz" açıklaması geldi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun Kahire ziyareti dün başladı. Rusya Federal Servisi Askeri Teknik İşbirliği Şirketi Başkan Yardımcısı Andrey Boitsov ve Rus silah şirketi Rosoboronexport'un temsilcilerinden oluşan bir heyetin eşlik ettiği konuk bakanlar, Mısır Cumhurbaşkanı Adli Mansur tarafından kabul edildi. Görüşmede Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ve Savunma Bakanı General Abdülfettah Sisi de hazır bulundu. Rus heyetinin ziyaretini "tarihi" olarak tanımlayan Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, ülkesinin ABD ile ilişkilerinin de eskisi gibi devam ettiğini vurguladı. "Hiçbir ülkenin alternatifini arama peşinde değiliz" diyen Fehmi, Rusya'yla zaten var olan ilişkilerin canlandırılmasına çalıştıklarını kaydetti.

SURİYE DE GÜNDEMDE

Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre, Rus ve Mısır heyetlerinin ana gündem maddesi, Kahire'yle Moskova arasında imzalanacak olan silah anlaşması. Anlaşmanın tutarının 2 ila 4 milyar dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. Görüşmeler sırasında Suriye'deki durumun da ele alındığı, iki ülke yetkililerinin, Suriye krizi konusunda mutlaka siyasi çözümün gerektiği noktasında anlaştığı açıklandı.

TUTUKLULUK SÜRESİ UZATILDI
Mısır'da 17 Ağustos'ta tutuklanan TRT Kahire Muhabiri Metin Turan'ın tutukluluk süresi 45 gün uzatıldı. Turan'ın Vadi Natrun Hapishanesi'nde gerçekleştirilen sorgusu sırasında avukatlarının yanı sıra, Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği'nden yetkililerin de hazır bulunduğu bildirildi. Avukatlarının karara itiraz edeceği belirtildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır: Politikamız değişmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN