İmdat çağrısı

Giriş Tarihi: 16.11.2013

Filipinler'deki ölü sayısı BM'ye göre 4 bin 460'a ulaştı. Tacloban'daki havalimanı hem yardımların hem de ülkeden kaçmaya çalışanların üssü haline geldi. Halk gıda yokluğundan kedi-köpek yemeye başladı

Son yılların en büyük doğal felaketlerinden birini yaşayan ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği Filipinler'de bilanço giderek ağırlaşıyor. Birleşmiş Milletler'e göre ölü sayısı 4 bin 460'a ulaştı. Birleşmiş Milletler Sözcüsü Ferhan Hak tarafından yapılan açıklamaya göre 12 milyon kişi tayfundan etkilendi; 920 bin kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı. Kayıp insan sayısı ise binlerce açıklanıyor. Ferhan Hak, ülkedeki havalimanlarının çoğunun tekrar açılmasına karşın karayollarının enkaz yığınları nedeniyle kapalı olduğunu, bunun da afet bölgesine yardım götürmeyi zorlaştırdığını da belirtti.

CESETLER SAHİLDE...
Haiyan tayfunun yerle bir ettiği Tacloban kenti, hâlâ tayfunun yaralarını sarmaya çalışıyor. Tacloban'ın merkezi tam bir hayalet şehir. Felaketin üzerinden günler geçmesine rağmen kentin girişinden itibaren yerlerde torbalara konulmuş cesetler görülüyor. Yetkililer enkaz kaldırma çalışmalarının yavaş ilerleyebildiğini belirtirken ölü sayısı da her gün artıyor. Deniz kenarında ise üzerleri bez parçaları ile örtülmüş cesetler yatıyor. Elektrik, içme suyu ve kanalizasyon şebekesi tamamen çöken kentte halk, ekmek, su, benzin, ilaç ve gıda alabilmek için saatlerce kuyrukta bekliyor.

ÜLKEDEN KAÇMA KUYRUĞU
Polisin yetersiz kaldığı Tacloban'da Filipinler ordusu tarafından güvenlik önlemleri alınıyor. Hasar gören Tacloban Havalimanı, ise her şeye rağmen hizmet vermeye devam ediyor. Başta Türkiye olmak üzere Japonya, ABD, Güney Kore, Avusturalya, Fransa, İsviçre, Malezya'dan gelen yardım malzemeleri havalimanında toplanıyor. İHH İnsanı Yardım vakfı da 15 kişilik bir ekibi felaketin yaşandığı ülkeye gönderdi. Havalimanı yardımların yanı sıra evlerini kaybeden ve açılak çeken insanların kentten kaçışın da merkezi haline geldi. Bu arada felaketzedelerin gıda yokluğundan kedi-köpek eti yemeye başladığı da belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmdat çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN