Ünlü şarkıcıdan Putin'e Greenpeace mektubu

Giriş Tarihi: 16.11.2013

Paul McCartney, Rusya Devlet Başkanı'na yazdığı mektupta, aralarında Gizem Akhan'ın da bulunduğu 28 Greenpeace üyesi ile iki gazetecinin serbest bırakılması çağrısında bulundu

Efsanevi müzik grubu Beatles'ın üyelerinden Paul McCartney, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bir mektup göndererek çevreci Greenpeace örgütünün ülkede tutuklu üyelerinin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Putin'in henüz kendisine yanıt vermediğini belirten McCartney, ancak Rusya'nın Londra Büyükelçisi'nin kendisine, gözaltında tutulanlarının durumunun uluslararası medyada doğru biçimde aktarılmadığını söylediğini kaydetti.

NOEL'DE ÇIKSINLAR
Ünlü İngiliz müzisyen McCartney mektubunda, aralarında Türk vatandaşı Gizem Akhan'ın da bulunduğu 28 Greenpeace üyesi ile iki gazetecinin yaklaşan Noel tatili öncesi serbest bırakılmasını umut ettiğini dile getirdi. Yaklaşık 10 yıl önce başkent Moskova'daki Kızıl Meydan'da konser vermek için ülkeyi ziyareti sırasında Putin tarafından bizzat ağırlanan McCartney, Rus lidere adıyla hitap ettiği mektubunda şu ifadelere yer verdi: "Şahsen müdahale ederek bu olaya son vermeniz, çok sayıda ülkede milyonlarca insanı çok mutlu edecek. Rusya Devlet Başkanlığı ile Rus mahkemelerinin iki ayrı kurum olduğunun tabii ki farkındayım. Ancak gözaltında bulunanların yeniden aileleri ile bir araya gelmesi için elinizden gelen çabayı göstereceğinize eminim. Greenpeace, kesinlikle Rusya karşıtı bir örgüt değildir." Rus güvenlik güçleri, devlete ait enerji şirketi Gazprom'un Kuzey Denizi'ndeki petrol arama çalışmalarını protesto etmek için 18 Eylül'de gösteri düzenleyen 18 ülkeden 28 Greenpeace üyesi ile 2 gazeteciyi gözaltına almış, örgütün gemisine de el koymuştu.

'RUSYA KARŞITI DEĞİLLER'
Paul McCartney, Rusya Devlet Başkanı Putin'e (sağda) yazdığı mektupta "Greenpeace,kesinlikle Rusya karşıtı bir örgüt değildir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü şarkıcıdan Putin'e Greenpeace mektubu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN