2.5 milyon insan yardım bekliyor

Giriş Tarihi: 17.11.2013

Tayfunun yerle bir ettiği Filipinler'de 2.5 milyon insan çok acil yardım bekliyor. Can kaybı 3 bin 363 oldu binden fazla da kayıp var. Ölü sayısını fazla veren polis müdürü ise görevden alındı

Güneydoğu Asya ülkelerinden Filipinler'i 9 gün önce vuran Haiyan Tayfunu'nun yol açtığı hasar ve ardında bıraktığı dram her geçen gün derinleşiyor. En büyük zararı Leyte adasının başkenti Tacloban'ın gördüğü tayfunun ardından, Guiuan ve Giporlos bölgelerine ilk yardımlar ancak dün ulaştırılabildi. ABD'nin yardım gemisi USS George Washington'dan helikopterlerle bölgeye götürülen malzemeler, Filipinli yetkililerin nezaretinde afetzedelere dağıtıldı.

'BURADA PARA GEÇMİYOR'
Guiuan ve Giporlos'ta yaşayan 20 bin dolayında insanın, 9 gün boyunca okulların spor salonlarında ve ayakta kalan tek tük kamu binalarında barınmaya çalıştığı bildirildi. Uluslararası yardım kuruluşlarının, mahsur kalan 2 bin 900 dolayında Filipinli'yi ise havayoluyla kurtardığı kaydedildi. Kızılhaç ve Sınır Tanımayan Doktorlar'ın ortaklaşa kuracağı bir seyyar hastanenin de bugün itibariyle bölgede hizmet vermeye başlacağı açıklandı. Kızılhaç Asya-Pasifik Sözcüsü Patrick Fuller, "Buradaki insanların hiçbir şeyleri yok. Burada para işe yaramıyor" diyerek tabloyu özetledi. Filipin yetkili makamları tayfunda hayatını kaybeden insan sayısını 3 bin 363 olarak açıkladı. Ölümlerin çoğu Tacloban kentinde gerçekleşirken, bin 179 insanın kayıp olduğu, 12 bin 500 kişinin de yaralandığı belirtildi. Birleşmiş Milletler'in tuttuğu kayda göre ise 4 bin 460 kişinin hayatını kaybettiği tayfun nedeniyle ülkede en az 2.5 milyon insan acil yardıma muhtaç... Ülke çapında toplam 13 milyon insanın tayfundan doğrudan etkilendiği vurgulandı. Tayfun yüzünden yaşadığı bölgelerden tahliye edilen insan sayısı ise 1.9 milyon olarak açıklandı.

POLİS MÜDÜRÜ AÇIĞA ALINDI
Öte yandan geçtiğimiz hafta ülkedeki ölü sayısının 10 bini bulabileceğini açıklayan Leyte Polis Şefi Elmer Soria, bu açıklaması nedeniyle görevinden alındı. Resmi Filipinler Haber Ajansı, Soria'nın "yerel medyaya yansıyan haberlere güvenmekte acele ederek, facianın boyutlarını abarttığı için görevden el çektirildiğini" duyurdu. Haiyan Tayfunu'nun, Filipinler'de yönetime karşı mücadele eden komünist gerillaları da etkileyerek faaliyetlerini durdurmalarına yol açtığı belirtildi. Yaşanan kayıplar ve ülkenin içinde bulunduğu acil durum nedeniyle, militanlar afet bölgelerinde ateşkes ilan etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2.5 milyon insan yardım bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN