İsveç'te suç azaldı 5 cezaevi kapatılıyor

Giriş Tarihi: 18.11.2013

Suç oranlarındaki düşüşle ceza infaz sistemindeki yeni uygulamalar sonuç verdi. İsveç'te hapishanelerdeki tutuklu sayısındaki azalma dolayısıyla 5 cezaevinin kapatılması kararlaştırıldı

İsveç'te, aralarında 1700'lü yıllardan bu yana tutukluların cezalarını doldurmaları için kullanılanlar dahil 47 cezaevinin 5'inin kapatılmasına karar verildi. Ülkede halen 4 bin 554 tutuklu yargılama sonucunda aldıkları cezalarını bulundukları cezaevlerinde doldurmak için gün sayıyor. Ayrıca elektronik kelepçeli olarak evlerinde cezalarını çekenlerin sayısı da 4 bin 528 olarak açıklandı. İsveç'te cezaevlerinden sorumlu müdür Nils Öberg, tutuklu sayısının azalmasıyla ilgili mahkûmların yeniden suç işlememesi için alınan bazı önlemlerin sonuç vermeye başladığını gördüklerini söyledi. Cezaevinden çıkan ve hayata karışan suçluların yüzde 30'unun 3 yıl içinde yeniden suç işlediğinin bilindiğini söyleyen Öberg, bu rakamın uzun zamandan bu yana değişmediğini ancak son 2 yıl içinde yeniden suç işleyenlerin oranında bir azalma yaşandığını tespit ettiklerini belirtti. Son yıllarda emniyet güçlerinin savcılara daha az sayıda vaka ve zanlı sevk ettiğinin bilindiğini kaydeden Öberg, buna bağlı olarak savcıların da soruşturma başlattıkları vakaların sayısında azalma yaşandığını bundan dolayı da daha az sayıda kişinin cezaevlerine sevkinin yaşanmasına neden olduğuna dikkat çekti.

SAAT BAŞI 1 EURO ÜCRET
İsveç Cezaevi Müdürlüğü yetkilileri, ülkede azalan tutuklu sayısıyla ilgili olarak gazetecilere Stockholm'e bir saat uzaklıktaki Norrtalje Cezaevi'ni gezdirdi. Cezaevi Müdürü Anders Ekström ile yardımcısı Per Melim, cezaevi ile ilgili bilgi verdi, daha sonra bölümleri gezdirdi. Anders Ekström, cezaevinde kalan mahkûmların büyük bölümüne iş becerilerini artırmak amacıyla ağaç işlerinin yanında, seramik işleri de öğretildiğini ve bunların bir öğretmen eşliğinde yapıldığını söyledi. Cezaevinde iş yapıp hem de tecrübesini artırmak isteyen tutuklulara saat başına 8-11 İsveç kronu (1-1.5 euro) arasında ücret ödendiğini ancak bunun mahkûmun eline verilmediğini, hesabına yatırıldığını söyleyen Ekström, her mahkûma ayrı bir kart verildiğini ve istemesi halinde bu kartla cezaevi içinde bulunan marketten alışveriş yapma imkânı tanındığını söyledi. Tutukluların, cezaevi içinde bulunan atölyelerde çok başarılı işler yaptıklarını ve dışarı çıktıklarında iş tecrübelerinin olduğunu kaydeden Ekström, bu ürünleri bazı firmaların satın aldığını belirtti. Ekström, mahkûmların odalarında bazı uluslararası kanalları izleyebildikleri televizyonları olduğunu, çalışma saatleri dışında, yürüme, spor gibi faaliyetleri için alanlar bulunduğunu kaydetti. AA

SİTELER YEŞİL ALANA AÇILIYOR
Cezaevi içinde mahkûmların barınmasını sağlayan tek katlı evlerin bir arada yer aldığı birkaç site bulunuyor. Her site büyük bir yeşil alana açılıyor ve bu alanda büyük bir futbol sahası ve yürüyüş yolları bulunuyor. Belli sayıda tutuklunun kaldığı her site yine dikenli tel ve duvarlarla birbirinden ayrılıyor. Bir sitede kalan tutuklu diğer tarafa geçemiyor. Mahkûmların hepsi ancak birbirlerini çalışmak için gittikleri atölyelerde, kurs ya da rehabilitasyon yerlerinde görebiliyor.

TEK KİŞİLİK KOĞUŞ
200 tutuklu kapasitesi olan Norrtalje Cezaevi'nde 160 kişi kalıyor. Cezaevi içten ve dıştan iki dikenli tel örgü dışında bir de yüksek beton duvarla korunuyor. Cezaevindeki her tutuklu, içinde tek kişilik yatak ile bir lavabo, elbise dolabı ve masanın bulunduğu küçük bir odaya sahip. Bu odalar bir kapı ile ortak olarak kullanılan bir koridora açılıyor ve bu koridor içinde yine bir mutfak, ayrı oturma alanları ile yemek masalarının bulunduğu bir alan var. Tutuklular bu mutfağı kullanıp istedikleri yemeği pişirme hakkına da sahip.

TÜRK MAHKÜM: MEMNUN DEĞİLİM
Norrtalje Cezaevi müdürü Anders Ekström, mahkûmların yüzde 60'ının göçmen olduğunu, 6 Türk vatandaşı mahkûmun da bulunduğunu bildirdi. Cezaevinde kalan 52 yaşındaki Mardin Savur'dan Kerim Acar, cezaeviyle ilgili düşüncelerini anlattı. Kaldığı cezaevi ortamından ve koşullarından memnun olmadığını dile getiren Acar, yakınlarıyla istediği gibi görüşemediğinden yakındı. Acar, uzun zamandan bu yana aşçılık yaptığını, buna rağmen cezaevinde ağaç işlerinde çalıştırılmak istendiğini, bunu yapmak istemediğini kaydetti. Acar "Yemekler çok kötü. Cezaevi içinde market var ancak ürünlerde kalite çok düşük olduğu halde fiyatlar çok yüksek. Bana haftalık 400 kron (45 euro) harcama limiti olan kart veriliyor. Ancak bir patlıcanın kilosu 100 kron, fiyatlar çok yüksek. Ben buradaki koşullardan memnun değilim. Benim ülkem Türkiye'deki cezaevi koşullarını da biliyorum. Oradaki koşullar buradan çok daha iyi. 2015 yılında tahliye oluyorum. Tahliye olduğum an Türkiye'ye taşınacağım" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsveç'te suç azaldı 5 cezaevi kapatılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN