Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalanların dramı

Tayfunun vurduğu Filipinler'de ölü sayısı 3 bin 681'i bulurken 5.1 milyon kişi de işsiz kaldı. 2 milyon insan evinden olurken 160 bin ev tamamen yıkıldı. Su ve gıda yok... Hastanelerde cihazlar çalışmıyor toplanamayan cesetler çevreye mikrop yayıyor

Giriş Tarihi: 18.11.2013
Filipinler'i en ağır olarak da Leyte adasını 8 Kasım'da vuran süper tayfun Haiyan'de ölü sayısı giderek artıyor. Ulusal Afet Risk Azaltma ve Yönetim Kurulu (NDRRMC), dün itibariyle ölü sayısını 3 bin 681, kayıp sayısını bin 186, yaralı sayısını da 12 bin 487 kişi olarak açıkladı. Tayfunun 44 eyaletteki 9 bin 303 köyde yaşayan 9 milyon kişiyi etkilediği bildiren NDRRMC, tayfun sebebiyle yaklaşık 2 milyon insanın yerinden olduğunu, tayfunun 160 bin 831 evi yıktığı, 126 bin 368 evin de hasar gördüğünü duyurdu. Birleşmiş Milletler'e göre de 36 eyalette 5.1 milyon işçi tayfun nedeniyle geçimlerini sağlayacak işlerini kaybetti. Doğu Samar eyaleti valisi Ben Evardone ise bölge ekonomisinin bel kemiği olan Hindistan cevizi ağaçlarının yüzde 80'inin yıkıldığı, yeniden dikildikten sonra meyve almanın ise en az 3-5 yıl alabileceğini söyledi.

DEVLET BAŞKANI'NDAN ZİYARET
Haiyan tayfununun, ülkeyi 1976'da vuran 7.9 büyüklüğündeki depremin ardından güneydeki Mindanao adasında oluşan ve 5 bin 791 kişinin yaşamını yitirdiği Moro Gulf tasunamisini de geçerek, ülke tarihinin en ölümcül afeti olabileceği belirtiliyor. Filipinler'i vuran ve Haiyan'dan sonraki en şiddetli tayfun olan 1991'deki Thelma tayfununda ise 5 bin 100 kişi ölmüştü. Gıda sıkıntısı çekilen felaket bölgesindeki sokaklarda İngilizce, "Yardım edin", "Tayfunzedelerin yiyeceği yok" yazıları dikkat çekiyor. Dikkat çeken bir durum da ülkenin diğer şehirlerindeki halkın, sanki ülkede felaket olmamış gibi günlük yaşamına devam etmesi. Ancak kamu ve özel kuruluşlar, sembolik de olsa yardım kampanyaları başlattı. Bölgedeki 35 dereceye varan sıcaklık, toplanamayan cesetlerin yaydığı mikrop ve dayanılmaz koku, felaket bölgesindeki herkesi olumsuz etkiliyor. Bu arada krizi iyi yönetememekle eleştirilen Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino dün ilk kez, 99 kişinin öldüğü doğudaki Samar adasına bağlı, 47 bin nüfuslu Guiuan kasabasını ziyaret etti.

3 GÜNLÜK KALBİ DAYANMADI
Bölgede her gün yeni bir dram yaşanıyor. Haiyan'ın büyük yıkıma yol açtığı Tacloban şehrinde, felaketten sonra doğan 3 günlük bebek önceki gün hastanede yaşamını yitirdi. Tayfunun bölgeyi vurmasından 5 gün sonra 13 Kasım'da doğan bebeğin, doğum anından birkaç dakika içinde düzenli nefes alması sağlanamadığı için oksijen yetmezliği yaşadığı kaydedildi. Althea Mustacia isimli bebeğin ailesi el pompası ile oksijen vermeye çalışıyordu. Hastanenin önemli kısmı hasar gördüğü için yeni doğan bebek hastanedeki kilise için ayrılan odada tedavi görüyordu. Ve 3 günlük bebek hayat mücadelesini kaybetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalanların dramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN