Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD savruldu

Giriş Tarihi: 19.11.2013

ABD'nin orta batısını 80 hortum birden vurdu. Yüzlerce ev yerle bir olurken en az 6 kişi öldü. Illinois'te bazı kasabalar haritadan silindi. Seri hortumlar ve kasırga 100 milyon kadar insanı doğrudan etkiledi

ABD'nin orta batı eyaletlerini vuran kasırga ve hortumlar en az 6 kişinin ölümüne neden olurken yüzlerce ev de yerle bir oldu. Toplamda 80 hortum, 358 fırtına ve 40 dolu vakasının rapor edildiği ülkede Illinois eyaletinde bazı kasabalar neredeyse haritadan silindi. Şikago Havalimanı'nda uçaklar 2.5 saat havalanamazken, bu bölgedeki 64 bin eve de saatlerce elektrik verilemedi. Saatte 322 kilometre hıza ulaşan kasırga Illinois'de 6 kişinin ölümüne neden oldu. Felaketten etkilenen insan sayısınınsa 100 milyonu bulduğu belirtiliyor.

'BİZİM İÇİN DUA EDİN'
New York ve Pennsylvania arasındaki bölgeyi de etkisi altına alan kasırga, günlük hayatı durma noktasına getirdi. Indiana, Kentucky ve Ohio'da da hortumlar yerleşim yerlerine büyük zarar verdi. Illinois'e bağlı Peoria kenti belediye başkanı Gary Manier "Yıkım inanılmaz, yüzlerce ev yok oldu. Bir kişi öldü ve 37 kişi yaralandı. Lütfen bizim için dua edin" açıklaması yaptı. Hortumlar Illinois'in Washington bölgesinde yaşayan 80 yaşında bir erkek ve 78 yaşındaki kız kardeşinin hayatını kaybetmesine neden olurken, Kentucky sınırında da 3 kişi kasırgaların savurduğu evlerde can verdi. Illinois Sağlık Departmanı zararı, "Hortum evleri dümdüz etti. Çatılar ortada yok. Tüm mahalle yok oldu" diyerek tanımladı. Ulusal Futbol Ligi'nin Şikago'da gerçekleşen bir maçı 2 saat ertelemek zorunda kaldığı, stadyumun da hızla boşaltıldığı öğrenildi. Indiana'da ise pek çok ticari bina yıkılırken bir banka şubesi de harap oldu.

'EVDEN BİRKAÇ TUĞLA KALDI'
ABD Başkan Barack Obama'nın hortum felaketiyle ilgili bilgilendirildiği ve sürekli olarak bölgeden gelen haberlerin kendisine ulaştırıldığı bildirildi. Michelle Cumrine isimli bir felaketzede "Bir geziye çıkmıştım döndüğümde evimin ortada olmadığını gördüm. Sadece birkaç tuğla var gerisinin nereye gittiği belli değil. En azından diğer insanların elinde bir yıkıntı var" diye konuştu. Polis, vatandaşların enkaz altında sıkışma ihtimali bulunduğunu ve ölü sayısının artabileceğini söylerken, olay bölgesine ulaşan Kızılhaç ekipleri, ihtiyaç sahipleri için 4 adet sığınak oluşturarak yardımlara başladı. Uzmanlar kötü hava koşullarının bugünden itibaren yerini mevsim normallerine bırakacağını söyledi.

YIKIP GEÇTİ
Hortum ve kasırga nedeniyle yüzlerce ev yıkıldı, araçlar parçalandı. Evler saatlerce karanlıkta kaldı. Enkaz altında kalanlar olabileceği dolayısıyla ölü sayısının artabileceği belirtiliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD savruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN