Bir değil, iki kişi ateş etti

Giriş Tarihi: 20.11.2013

Profesör Sabato kitabında yıllardır konuşulan bu iddianın doğru olduğunu belirtiyor. Sabato kanıt olarak da suikastı araştıran komitenin raporunu gösterip "2'nci kişi var" diyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin en çok konuşulan başkanı olan 'nin 50'nci ölüm yıldönümü yaklaşırken, suikastla ilgili yeni iddialar içeren kitaplar da yayımlanıyor. Bunlardan biri Virginia Üniversitesi Siyaset Bilimi Profesörü Larry Sabato imzası taşıyor. Siyaset bilimi uzmanı Sabato'nun yeni yayımlanan "Kennedy Half Century" (Kennedy Yarım Yüzyıl) isimli kitabında, Kennedy'nin öldürülme anıyla ilgili yıllardır konuşulan ikinci saldırgan iddiasına yeni bir kanıt sunuyor. Sabato, Temsilciler Meclisi Suikastı Araştırma Komitesi'nin 1979'da yayımlandığı raporu anlatıyor. Araştırmaya göre Kennedy, sadece Oswald'ın değil, ikinci bir saldırganın daha kurbanı olmuş.

DÖRT EL ATEŞ EDİLMİŞ

Kitapta Kennedy'yi vuran "ikinci kurşunun çimle kaplı tepeli bir yerden geldiği" iddiası, Dictabelt isimli ses kayıt cihazı tarafından doğrulanıyor. Sabato'nın iddiasına göre suikastın gerçekleştiği anda Kennedy'nin konvoyundan bağımsız olarak biraz uzakta hareket halinde olan polis motosikletinde bulunan ses kayıt cihazının akustik analizinden yola çıkan uzmanlar, Kennedy'nin bir noktadan açılan ateşle öldürülmediği görüşüne vardı. Suikastçı Oswald'ın Kennedy'nin aracına Dealey Plaza'ya bakan Teksas Okul Kitapları Deposu'nun altıncı katından ateş ettiği biliniyor. 1979'da söz konusu kayıt cihazındaki sesler incelendiğinde dört el ateş sesi duyuluyordu. O günkü cihazdaki seslerin, yeni teknolojik ses cihazlarına aktarılmasıyla yapılan incelemelerde, polis memuru Willie Price tarafından kullanılan kayıt cihazının olduğu motosikletin Kennedy'nin konvoyuna eşlik eden motosikletlerden 3.2 kilometre uzaklıkta olduğu belirtiliyor. Yapılan araştırmalar 1963'te kaydedilen seslerin o dönemin teknolojik imkânları doğrultusunda motosiklet sesi olarak algılandığı, ancak yeni teknolojik yöntemlerde bu seslerin de bir silaha ait olduğunun anlaşıldığı bildiriliyor.

Kızı, Japonya Büyükelçisi
JFK'NİN kızı Caroline Kennedy'nin ABD Tokyo Büyükelçisi olarak dün görevine başlaması, babasının ölüm yıldönümüne yakın bir tarihe denk gelmesi bakımından anlamlıydı. ABD'nin Tokyo'ya atanan ilk kadın büyükelçisi olan 55 yaşındaki Kennedy, dün başkent Tokyo'daki İmparatorluk Sarayı'na at arabasıyla gelerek Japon İmparatoru Akihito'ya güven mektubunu sundu. Saraya gidişi sırasında binlerce Japon, Amerika tarihinin en popüler liderinin kızını görmek üzere sokaklara dökülerek, "Kennedysan, Kennedy-san!" (Bayan Kennedy) şeklinde Caroline Kennedy'ye tezahüratta bulundu.

Müzedeki orijinal araba X-100 mü?
Kenedy'nin vurulduğunda içinde bulunduğu 1961 model Lincoln Continental limuzin, suikastı hatırlatan en önemli araçların başında yer alıyor. 35 yıldır Michigan eyaletine bağlı Dearborn kentindeki Henry Ford Müzesi'nde sergilenen X-100 kod isimli araç, büyük ilgi çekiyor. Ancak suikastın her bir ayrıntısıyla ilgili komplo teorileri üretildiği gibi, bu otomobilin de orijinal olmadığı yönünde iddialar var. Kuratör Matt Anderson, "Sanırım insanlar otomobilin saklanmış ve insanlarla bu müzede paylaşılmış olmasına inanamıyor ama bu gerçekten de orijinal otomobil" diyerek iddiaları yalanlıyor.

DÜZELTME
Birinci bölümde belirtildiği Arlington Ulusal Mezarlığı Dallas'ta değil, Amerika'nın Virginia eyaletine bağlı Arlington'dadır. Mezarlık, başkent Washington D.C.'nin merkezine 4 dakikalık mesafededir. Düzeltiriz.


YARIN
"KATİLİN ARKASINDA KİMSE YOK O BİR PSİKOPAT"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir değil, iki kişi ateş etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN