Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 20.11.2013 07:06 Güncelleme Tarihi: 20.11.2013 07:15

bugün İsveçli ünlü yazar için özel bir hazırladı.

, İsveçli yazar Selma Lagerlöf'ün 155. doğum gününü unutmadı ve özel bir açılış sayfası hazırladı. Google bugünkü logosunu Selma Lagerlöf'ün en iyi eseri olan Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige (Nils Holgersson'un yabankazlarıyla maceraları) adlı kitabından yola çıkarak hazırlanan ve Türkiye'de Uçan Kaz çizgi film dizisinden esinlenerek hazırladı.

Selma Lagerlöf Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan hem ilk kadın yazar, hem de ilk İsveçli yazardır. Lagerlöf efsane ve masallara dayanan yapıtlarıyla tanınmıştır.

SELMA LAGERLÖF'ÜN HAYATI

Selma Lagerlöf 20 Kasım 1858'de İsveç'in Värmland kentindeki Marbacka adlı bir çiflikte dünyaya geldi. Lagerlöf Çocukken geçirdiği bir hastalık yüzünden bir süre sakat kaldı. Dönemin geleneklerine göre evde özel eğitim gördü.

Selma Lagerlöf 1882 sonbaharında babasının rızası olmadan Stockholm'de öğretmen okuluna girdi. Eğitimi sırasında babası ekonomik sıkıntıya girdi ve Marbacka çiftliği satıldı. 1885'te babasını kaybeden Lagerlöf aynı yıl Landskrona'da öğretmenliğe başladı. İki ciltlik romanı Gösta Berlings Saga'yı bu sırada yazdı.

Selma Lagerlöf'ün doğup büyüdüğü Vaermland bölgesinin en parlak dönemini, bölgenin demir döküm atölyeleri ve küçük malikanelerle dolup taştığı yıllardaki yaşamını anlattığı romanı 1924'te Mauritz Stiller tarafından sinemaya uyarlandı.

Selma Lagerlöf 1890'larda İsveç'te romantizmin canlanışında önemli bir rol oynadı ve Osynliga Länkar (Görünmez Bağlar)'ı yazdı. 1895'te bir burs kazanınca,öğretmenliği bırakarak yurtdışı gezilerine katıldı ve kendini tamamen yazmaya verdi. İtalya'ya yaptığı ziyaretten sonra Antikrists mirakler (Deccal'in Mucizeleri)'i adlı sosyalist içerikli romanını yayımladı. Bunu en iyi yapıtlarından biri sayılan En herrgårdssägen (Malikane öyküleri) ile Mısır ve Filistin'de geçirdiği kışın etkisiyle yazdığı, kendisine İsveç'in en önde gelen romancısı niteliğini sağlayan iki ciltlik Jerusalem (Kudüs) izledi.Diğer önemli yapıtları arasında, özlü ve güçlü bir anlatımı olan Herr Arnes penningar (Bay Arnes'inHazinesi; 1904) yer alır.

I. Dünya Savaşı başlayınca çok sarsılan Selma Lagerlöf, birkaç yıl süreyle pek ürün vermedi. Daha sonra Marbacka (1922), Ett Barns Memoarer (Bir Çocuğun Anıları; 1930) ve Dagbök för Selma Lagerlöf (Selma Lagerlöf'ün Günlüğü; 1932) adlı kitaplarında incelikli bir üslupla çocukluğunu anlattı. Vaermland'ı konu alan üçlemesiyle de tanınan Lagerlöf, çağdaş öykü yazarlarının en yeteneklilerinden biri sayılır.

Selma Lagerlöf'ün en iyi eseri olan Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige (Nils Holgersson'un yabankazlarıyla maceraları) adlı kitabından yola çıkarak hazırlanan çizgi film dizisi, Türkiye'de Uçan Kaz adıyla gösterilmiştir. Türkçede ayrıca Kurtlar ve lar adlı çocuk kitapları vardır.

ESERLERİ

• Jerusalem (1901-02)
• Herr Arnes penningar (1904)
• Kristuslegender (1904)
• Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige (1906-07)
• Liljecronas hem (1911)
• Körkarlen (1912)
• Kejsarn av Portugallien (1914)
• Troll och Människor (1915)
• Löwensköldska ringen (1925)
• Carlotte Löwensköld (1927)
• Anna Svärd (1928)
• The Silver Mine
• Zacharias Topelius


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google doodle Selma Lagerlöf'ün Uçan Kaz'ı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN