Libya'dan "nükleer atık" suçlaması

Giriş Tarihi: 20.11.2013 21:44 Güncelleme Tarihi: 20.11.2013 21:46
Libya Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Mahmud İsa, başta İsrail olmak üzere bazı ülkelerin, nükleer atıklarını Libya karasuları ve ülkenin güneyindeki çöl arazisine attıklarını, bu konuda ellerinde kanıt olduğunu iddia etti.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan İsa, nükleer atıkların telafi imkansız sonuçlara yol açtığını belirterek, yeterli keşif imkanlarına sahip olmamaları ve ülkenin güney kesiminde radar sisteminin bulunmayışının söz konusu ihlallere zemin hazırladığını belirtti. İsa, "İzin almaksızın Libya hava sahasına giren sivil şüpheli uçaklar belirledik. Ayrıca Libya karasularına giren şüpheleri gemilerin de nükleer atık bıraktığını tespit ettik" dedi.

İsrail'i,nükleer atıklarını bırakmak için Libya karasuları ile güneydeki çöl arazilerini kullanmakla suçlayan İsa, Libya'nın egemenliğini ve geleceğini tehdit eden söz konusu ihlallerin bir an önce durdurulması gerektiğini belirtti.

İsa, Hava Kuvvetleri'nin keşif imkanlarının geliştirilmesi için ilgili makamlara defalarca talepte bulunduğunu kaydetti.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin 2011'de iktidardan uzaklaştırılmasıyla sonuçlanan devrim sırasında Libya Silahlı Kuvvetleri'nin büyük ölçüde dağıldığını ve teknik altyapısının tahrip edildiğini hatırlatan İsa, "Devrim sırasında izleme ve radar sistemleri büyük ölçüde zarar gördü. Buna bağlı olarak ülkenin neredeyse büyük bir kısmı kapsama alanı dışında kaldı" diye konuştu. İsa, ordunun yeniden yapılandırılması çalışmalarına engel olan bazı iç ve dış etkenler bulunduğunu da savundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Libya'dan "nükleer atık" suçlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN