Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gizem için kritik gelişme

Rusya'da tutuklu Greenpeace üyesi Gizem, 61 bin 500 dolara serbest kalabilir.

Giriş Tarihi: 21.11.2013 11:34 Güncelleme Tarihi: 21.11.2013 12:55
Rusya'nın St. Petersburg şehrinde bugün mahkemeye çıkacak Greenpeace üyesi Gizem Akhan'ın, 2 milyon ruble (61 bin 500 dolar) kefalet karşılığı tutuksuz yargılanmasına karar verilmesi bekleniyor. St. Petersburg bölge mahkemelerinde görülen davalarda şimdiye kadar 17 eylemcinin kefaletle tutuksuz yargılanmalarına karar verildi. Türk eylemci ile ilgili de benzer yönde bir karar çıkması, paranın hesaba havalesinin ardından da Türkiye'ye dönmesine izin verilmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili olarak Cihan Haber Ajansına (Cihan) konuşan Greenpeace Rusya Basın sekreteri Tatyana Vasilyeva, aralarında Gizem Akhan'ın da bulunduğu 30 Greenpeace üyesinin gözaltı süresinin uzatılması için Rusya İzleme Komitesinin talepte bulunduğunu ifade etti. Mahkemenin şu anda bu konuyu ele aldığını belirten Greenpeace Rusya Basın sekreteri, savunma avukatlarının tüm tutukluların 2 milyon ruble (61 bin 500 dolar) para cezası karşılığında serbest bırakılmalarını sağlamaya çalıştığını kaydetti.

Tutuklanan tüm aktivistlerin salıverilmelerini umut ettiklerini vurgulayan Vasilyeva, "Şuna dikkat çekmek isterim ki, şu ana kadar mahkeme karşısına çıkan biri hariç herkes para cezasıyla salıverildi. Hala Avusturalya vatandaşı Collin Russell'ın neden serbest bırakılmadığını anlamıyoruz. Ama yine de herkesin kısa bir süre içinde kefaletle bırakılacağını umuyoruz." ifadelerini kullandı.

St. Petersburg Bölge mahkemelerinde devam eden davalarda, İngiliz fotoğrafçı Kieron Bryan'ın da aralarında bulunduğu 17 kişi 2 milyon ruble kefalet karşılığında serbest bırakıldı. Avustralya vatandaşı Collin Russell'ın mahkemesi ise 24 Şubat'a ertelendi. Serbest bırakılan eylemcilerin hafta sonundan önce hapishaneden çıkmaları beklenmiyor.

Türk eylemci Gizem Akhan'ın da aralarında bulunduğu 30 Greenpeace eylemcisi, Rusya'nın petrol platformuna tırmandıkları gerekçesi ile 19 Eylül'de gözaltına alınmıştı. Eylemciler, ilk yargılandıkları Murmansk kentindeki mahkemenin yetersiz olduğu gerekçesi ile 12 Kasım'da St. Petersburg'a getirilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gizem için kritik gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN