Haiyan dramı

Filipinler'i vuran Haiyan Tayfunu binlerce can alırken hayatta kalanlar ise evsizlik, açlık ve susuzlukla dünyada cehennemi yaşıyor

Giriş Tarihi: 21.11.2013
8 Kasım'da Filipinler'i saatteki hızı zaman zaman 350 kilometreye ulaşan bir hızla vuran Haiyan Tayfunu ardında kelimenin tam anlamıyla bir insanlık trajedisi bıraktı. Resmi rakamlara göre 3 bin 974 kişinin öldüğü, 1186 kişinin hâlâ kayıp olduğu tahminlere göre 10 bin kişinin hayatını kaybettiği Haiyan Tayfunu'nun yaraları öylesine derin ki hayatta kalanlar dünyada cehennemi yaşıyor. Evsiz kalan bir milyona yakın felaketzede bir yandan barınacak bir yer ararken diğer yandan açlıkla mücadele veriyor. Uluslar arası yardım kuruluşları ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülkeden Filipinler'e toplam 1 milyar dolarlık yardım yağarken bu yardımların dağıtılması ve ihtiyaç sahiplerine ulaşması da ayrı bir sorun teşkil ediyor.

İLAÇ İHTİYACI BÜYÜK
Filipinler'in orta bölgesinde Guiuan köyündeki felaketzedelerin bir ABD helikopterinden atılan yardımları alma çabasında yaşananları yansıtan fotoğraflar aslında trajedinin boyutlarını anlatmak açısından fazla söze de gerek bırakmıyor. Öte yandan Yeryüzü Doktorları Derneği 6 ay ve üzeri kullanım ömrü olan ilaç yardımı için çağrı yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haiyan dramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN