İngiltere kendi vatandaşlarını dinlettirdi

Snowden'ın sızdırdığı belgelere göre, İngiltere, 2007 yılından bu yana ABD'nin çok sayıda vatandaşını dinleme yetkisi verdi.

Giriş Tarihi: 21.11.2013 14:06
İngiltere'nin, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'na (NSA) İngiliz vatandaşlarını izleme ve dinleme yetkisi verdiği iddia edildi.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere göre, ABD, 2007 yılından bu yana haklarında suç işlediklerine dair hiçbir şüphe olmadığı halde çok sayıda İngiliz vatandaşının telefon, e-posta ve internet iletişimini izledi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, "spekülasyona" ilişkin yorum yapmayacağını bildirirken, habere geniş yer veren Guardian gazetesi, İngiliz hükümetinin kendi vatandaşlarının izlenmesi için Amerikan istihbaratı ile gizlice anlaştığına işaret eden 2007 tarihli belge hakkında hükümet organlarından tekrar tekrar açıklama istemelerine karşın, şu ana kadar hiçbir yanıt alamadıklarını bildirdi.

Snowden'ın sızdırdığı belgelerde, İngiliz istihbaratının, müttefiki ABD ile ya da ayrı olarak birçok ülkeyi dinlediği ortaya çıkmıştı. Belgelerde yer alan iddialar, İngiltere'nin Almanya gibi ülkelerle ilişkilerinin gerilmesine neden olmuştu. Dinleme iddialarıyla ilgili, İngiltere'deki istihbarat kuruluşlarının şefleri, kamuoyu önünde parlamentodaki İstihbarat ve Güvenlik Komisyonu'nun (ISC) sorularını yanıtlamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere kendi vatandaşlarını dinlettirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN