Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Müslümanlara örneksiniz'

Libya'nın en saygın siyasetçilerinden Abdülcelil: Türkiye'nin demokratik ve ticari tecrübelerinin Müslüman ülkelere örnek olması gerekiyor

Giriş Tarihi: 21.11.2013
Libya'da Muammer Kaddafi'nin düşüşüyle sonuçlanan iç savaş sırasında geçiş hükümetinde devlet başkanı olarak görev yapan Mustafa Abdülcelil, İstanbul ziyareti sırasında, Türkiye'nin tecrübelerinden Libya ve İslam dünyasının yararlanması gerektiğini söyledi. Ülkedeki ilk demokratik seçimlerden sonra Ağustos 2012'de görevi Ulusal Kongre'ye devreden Abdülcelil, ülkenin geleceğinin demokraside olduğunu kaydetti. Bir kişinin 40 yıllık yönetiminden sonra demokrasiye geçişin zorlu olmasının normal olduğunu söyleyen ülkenin en saygın politikacılarından Abdülcelil, "Devrimin öncülüğünü silahlanan gençler yaptı. Ancak şu andaki en büyük tehlike herkesin elinde silah bulunması. Bu hem barışı hem de yabancı şirketlerin ülkeye gelmesini engelliyor" dedi.

ÇATIŞMALAR TİCARETE ENGEL
Silahlı grupların enerji ve diğer sektörlere zarar verdiğini söyleyen Abdülcelil, ancak Türkiye ile ticaretin artarak büyüdüğünü belirtti. Türkiye ile Libya arasında haftada 70 uçak seferi olmasını hatırlatan Abdülcelil, "Türkiye'nin ekonomi ve siyasi tecrübesinden Libya ile Arap ve İslam dünyası yararlanmalı" dedi.

TÜRK ŞİRKETLERİ LİBYA'YA BEKLENİYOR
SABAH Dış Haberler Editörü Nejat Başar'ın (sağda) İstanbul ziyaretlerinde görüştüğü Libya Elektrik Bakanı Dr. Ali Muhammed Muhayrik (solda) ve Mustafa Abdülcelil (ortada) Türk şirketleri ülkelerine davet etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Müslümanlara örneksiniz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN