Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Devrim gençlere ait'

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 2011'de yaşanan devrim sürecini Mısırlı gençlerin gerçekleştirdiğini savunarak, "Ancak bu devrim Müslüman Kardeşler (İhvan) tarafından çalındı" dedi

Giriş Tarihi: 22.11.2013
Mısır'ın özgür bir şekilde seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesiyle sonuçlanan 3 Temmuz'daki darbeye desteğiyle bilinen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den Müslüman Kardeşler'e (İhvan) bir eleştiri daha geldi. ABD'nin başkenti Washington'da bir grup işadamına konuşma yapan John Kerry, Mısırlı gençlerin, 2011'de Hüsnü Mübarek'in görevinden uzaklaştırıldığı devrim sayesinde iş, eğitim ve gelecek sahibi olma şansı yakaladığını kaydederek, Müslüman Kardeşler'in bu devrimi çaldığını öne sürdü. Kerry, Müslüman Kardeşler Teşkilâtı'nı "ülkedeki en organize yapı" olarak tanımladı. John Kerry'nin bu yorumu, darbenin ardından Amerikan askeri yardımlarının askıya alınmasından sonra Rusya'yla yakınlaşan Kahire yönetiminin gönlünü alma çabası olarak yorumlandı. İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlanan konuyla ilgili haberde, "Kerry, Müslüman Kardeşler'i eleştirerek Mısır'la yeniden yakınlık kurmaya çalışıyor" denildi. Kerry'nin Mısır'daki askeri darbe yanlısı tutumunun, Amerikan yönetimi içinde de çatlağa neden olduğu belirtilmişti. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'ın, Kerry ile Mısır konusunda ciddi bir görüş ayrılığı yaşadığı basına yansımıştı.

EŞ ZAMANLI SALDIRI

Washington'dan Müslüman Kardeşler karşıtı yorumların geldiği saatlerde, Mısır ordusu da darbe karşıtı Ezher Üniversitesi öğrencilerine operasyon düzenledi. Önceki gece Kahire'deki üniversite binalarını basan polisin saldırısı sonucu, 6 öğrencinin hayatını kaybettiği bildirildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Devrim gençlere ait'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN