İnsanoğlunun ömrü 40 yılda 10 yıl uzadı

OECD raporuna göre, 34 üye ülkedeki yaşam süresi 1970'ten bu yana 10 yıl uzadı. Eğitimli kişiler daha uzun yaşıyor, sigarayla savaş ve ilerleyen tıp sayesinde kanserden ölümler yüzde 15 azaldı

Giriş Tarihi: 22.11.2013
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 34 ülkenin sağlık verilerini inceleyerek detaylı bir sağlık raporu yayımladı. Raporda ülkelere göre ortalama yaşam süresi beklentileri, sağlıklı nüfus oranları, sağlık hizmetlerine ulaşım imkânları gibi veriler detaylandırıldı.

KADINLAR DAHA UZUN YAŞIYOR
İncelemelerde alkol-tütün tüketimi, kanser ve kalp-damar hastalıkları gibi yaygın sorunlar ve intihar oranları da ortaya çıkarıldı. İşte araştırmada öne çıkan bazı noktalar:
OECD'nin verilerine göre dünyanın gelişmiş ekonomilerinde nüfusun sağlık durumunda genel bir iyileşme görülüyor. Nitekim OECD ülkelerinde 1970'li yıllarda 70 civarında olan ortalama yaşam süreleri 2011 itibariyle 80.1'e çıkmış durumda. Kadınların ortalama yaşam süresi ise erkeklere göre 5 buçuk yıl daha uzun.

EĞİTİM 6 YIL KAZANDIRIYOR

İyi eğitim alan kişilerin ortalama yaşam süresi, eğitim seviyesi düşük nüfusa göre ortalama 6 yıl daha uzun. Uzmanlar bu durumu eğitimin sağlık konusunda daha bilinçli hareket etmeyi sağlamasına bağlıyor.
Raporda ölüm oranları ve sebepleri de incelendi. Kalp krizi kaynaklı ölümler 1990'la 2011 arasında yüzde 40 azaldı. Beyin kanamasına bağlı can kayıpları ise yarı yarıya azaldı. Kanser nedeniyle ölümlerde ise 1990 yılına oranla yüzde 15 civarında bir azalma var. Uzmanlar bu düşüşü mide, kolon, göğüs, rahim ve prostat kanserlerinin tedavisindeki başarılı yöntemlere bağlıyor. Sigarayla savaşın dünya çapında yayılması ise beraberinde akciğer kanseri ölümlerinde azalmayı getirdi.
2011 yılı itibariyle OECD üyesi ülkelerde en yaygın ölüm sebeplerinin başında yüzde 33 ile kalp-damar hastalıkları gelirken, 2'nci sırada her 4 ölümden birinin kaynağı olan kanser bulunuyor. Kardiyovasküler ölümlere daha çok Doğu ve Orta Avrupa'da rastlanıyor. İskandinav ülkeleri ve İngiltere'de ise kalp krizine bağlı ölümlerde azalma dikkati çekiyor.

YÜKSELEN TEHLİKE DİYABET

Artış gösteren hastalıkların başında ise diyabet geliyor. OECD'ye üye ülkelerde 20-79 yaş arası nüfusun yüzde 7'si diyabet hastası. Rapora göre bir diğer önemli sorun ise bunama. Rakamlar 85 yaşın üstündeki her 4 kişiden birinde bunama görüldüğünü kanıtlıyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsanoğlunun ömrü 40 yılda 10 yıl uzadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN