Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kennedy mektupla uyarılmıştı

Demokratlar'ı destekleyen Dallaslı bir kadın Beyaz Saray'a mektup yazarak, kentteki aşırı sağcı havayı anlatarak Başkan'ın gelmemesini istedi. Yanıt "Bu olacak en üzücü şey" oldu

Giriş Tarihi: 22.11.2013
Eski ABD Başkanı John F. Kennedy'nin 22 Kasım 1963 tarihinde ölümünden günler önce, 28 Ekim günü Beyaz Saray Basın Sözcüsü Pierre Salinger'e ulaşan bir mektupta, Kennedy'nin Dallas'a gelmemesi ve halkın içine çıkmaması uyarısı yapılmıştı. Dallaslı kadın Kennedy taraftarı Nelle M. Doyle tarafından Salinger'e gönderilen mektupta, kentin yakın geçmişinde aşırı muhafazakar ve sağ görüşlü grupların protesto gösterileri hatırlatılarak Başkan'ın gelmemesi isteniyordu. Doyle, "Panik yaratmak istemem ama" sözleriyle başladığı mektubunda, "Başkan Kennedy'yi dinlemek ve görmeyi çok isterim ama Teksas'ın Dallas kentine gelerek halkın önüne çıkma fikrinden vazgeçirilmesini umuyorum" diyordu. Doyle'un referans aldığı, yakın tarihte yaşanan bazı protesto gösterileri vardı. 1960'lı yılların başından itibaren aşırı sağ grupların yoğunlaştığı ve ırkçı Klu Klux Klan (KKK) grubunun 1920'li yıllardan bu yana büyüdüğü kent olan Dallas, kişi başına KKK üyeliği en çok düşen kentti. Dallas, 1950'li ve 1960'lı yıllarda siyahilerin okula gitmesini istemeyen ve sivil hakları sekteye uğratan aşırı grupların yanısıra, eski general Edwin A.Walker'ın kurduğu anti-komünist hareket John Birch Society'nin de merkeziydi. Kentin güçlü Dallas Baptist Kilisesi rahibi W.A.Criswell de, 1960 seçimlerinde Kennedy aleyhinde kampanya yapmıştı. Son olaraksa, 24 Ekim 1963 günü ABD'nin eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Adlai Stevenson Dallas'taki Memoryal Oditoryum'da konuşma yaparken, konuşması yuhalanarak kesilmiş, oditoryumdan çıkarken yol boyunca kendisini bekleyen Birleşmiş Milletler karşıtları tarafından protesto edilmişti. Stevenson, protestocular arasındaki Cora Lacy Fredrickson ile konuşmak istemiş, ancak kadın elindeki pankartı Büyükelçi'nin başına geçirmişti. Doyle'un, Beyaz Saray'ı aşırı gruplara karşı uyarması, ne yazık ki fayda etmedi. Basın Sözcüsü Salinger bu mektuba karşılık yazdığı, "Başkan'ın Amerika'da ziyaret edemeyeceği bir kent olması olabilecek en üzücü şey" sözüyle, Kennedy'nin ziyaret kararından vazgeçmeyeceğini belirtmişti.

Obama ve Clinton, Kennedy'yi andı
ABD Başkanı Barack Obama, First Lady Michelle Obama, eski ABD Başkanı Bill Clinton ve eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, John F. Kennedy için önceki gün düzenlenen anma törenine katıldı. Obama, Washington D.C. yakınlarındaki Arlington Ulusal Mezarlığı'ndaki törende mezara çelenk bıraktı. Törende, Kennedy ailesinin fertleri de hazır bulundu. Barack Obama ve Bill Clinton, Kennedy'nin kardeşi Robert F. Kennedy'nin hâlâ hayatta olan eşi Ethel Kennedy'nin elinden tutarak, tören alanına gelmesine yardımcı oldu.

Bugün öyle bir suikast olmaz
Kennedy'nin halkın gözü önünde öldürülmesi, ABD başkanları için uygulanan güvenlik önlemlerinin giderek daha da artırılmasına neden oldu. ABD başkanları, 1902'den bu yana önce polis, ardından da gizli servis tarafından korunuyor. Günümüzde en üst seviyede güvenlik konusunda uzman, gizli servisteki elit birlikte 1983- 2004 arasında çalışan Dan Emmett'e göre suikast günü güvenlik önlemleri tam bir başarısızlık örneğiydi. Başkan'ı hayatları pahasına korumakla görevli gizli servis çalışanlarının yaptığı pek çok hata vardı. Bunların başında Kennedy'yi halkın yoğun olarak bulunduğu bir ortamda üstü açık bir arabayla gezdirmek geliyordu. Emmett, bugün Obama'nın bir tankı andıran zırhlı bir araçla seyahat ettiğini ve yüksek kalibre silahların bile araca işlemediğini söylüyor. Eski Gizli Servis çalışanı Jeffrey Robinson da, Kennedy'nin aracının çok yavaş ilerleyerek katil Lee Harvey Oswald'a rahat ateş edebilmesi için fırsat tanıdığını söylüyor. Günümüzdeyse başkanlık konvoyu çok hızlı hareket ediyor. Geçecekleri yolun güzergâhı asla daha önceden ilan edilmiyor. Seyahat boyunca pencerelerin açık olmasına kesinlikle izin verilmiyor. Gizli Servis'in güvenlik stratejisi, "minimum risk" ortamı yaratmak... Günümüzde Obama'nın aracında radyoaktif dedektörle, gaz ve kimyasal- biyolojik ajanları tespit eden bazı ekipmanlar bulunuyor. ABD Gizli Servisi Sözcüsü Brian Leary, 7 bin çalışanın ve 1.6 milyar dolar bütçelerinin olduğunu söylüyor.

Suikast anında olay yerinde olanlar anlattı
Kennedy'nin vurulduğu Dealey Plaza'nın 6'ncı katında, suikast anında olay yerinde olan görgü tanıklarının katıldığı bir panel düzenlendi. 1963'te üç yaşında olan Rickey Chism, Lee Harvey Oswald'ın Kennedy'yi vurduğu anları çok net hatırladığını anlatırken, o dönem Dallas Times Herald gazetesinde çalışan Bob Jackson suikasta şahit olduğu anları paylaştı. Jackson, Dallas'lı bir kulüp sahibinin katil Oswald'ı vurduğu anları çekerek tarihe adını yazan gazeteci olarak biliniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kennedy mektupla uyarılmıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN