'AB, Türkiye ile küresel güç olur'

Giriş Tarihi: 23.11.2013

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, SABAH'a verdiği özel röportajda "Türkiye'deki ekonomik gelişmeler inanılmaz. Avrupa Birliği, Türkiye'nin üyeliğiyle küresel bir aktör olur" dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine Lüksemburg, 66 yıl aradan sonra devlet başkanı seviyesinde Türkiye'ye geldi. Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve eşi Büyük Düşes Maria Teresa ile birlikte 3 bakan ve 100 kişilik işadamı heyeti, dün Türkiye ziyaretlerini tamamladı. 4 günlük ziyaret boyunca iki ülke arasında, geçen yıl 200 milyon dolar olan ticaret hacminin artırılması adına önemli ticaret anlaşmaları imzalandı. Ticari işbirliklerinin yanı sıra Avrupa Birliği'nin (AB) kurucu ülkelerinden olan Lüksemburg'tan Türkiye'nin (AB) üyeliğine tam destek geldi. Lüksemburg Büyük Dükü Henri birçok kez, "Türkiye'nin yakın gelecekte AB'ye katılmasını ümit ediyoruz" dedi.

'10-15 YIL GEREKLİ'
Lüksemburg heyetinin ziyareti sırasında Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, SABAH'a özel bir röportaj verdi. "Türkiye" dendiğinde aklına ilk "medeniyetler arası köprü" tanımının geldiğini belirten Asselborn, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birbirimizi 2004'ten bu yana tanıyoruz. 3 yıl önce bir Ankara'da büyükelçilik açacağımıza dair söz vermiştim. Bunu 2011'de gerçekleştirdik. İkinci olarak da resmi bir ziyaret sözü vermiştim. Lüksemburg gibi küçük bir ülke için bu çalışmalar ve buraya yaptığımız 4 günlük ziyaret başlı başına gayretimizin bir göstergesi. Dünyanın en dinamik şehirlerinden biri olan İstanbul finans merkezi olarak Lüksemburg için çok önemli. İstanbul ve Lüksemburg arasında haftada dört kez uçuşların yapılması da çok önemli" dedi. Dışişleri Bakanı Asselborn, Türkiye'nin AB üyelik sürecine dair ise "Türkiye'deki ekonomik değişim inanılmaz boyutlarda. Oldukça pozitif bir değişim. AB müzakere sürecinde iyi sinyaller gelmeye başladı. Türkiye, 500'den fazla yasayı AB sayesinde değiştirdi. Bu açıdan AB Türkiye'yi doğru yöne çeken de bir mekanizma. Türkiye sadece Ortadoğu'ya bir kapı değil aynı zamanda Asya'ya da bir kapı. Dürüst olmak gerekirse bu yüzyılın geri kalanı için AB, Türkiye ile birlikte küresel bir oyuncu olabilir. Türkiye AB'ye bir ağırlık getirebilir. Bu sayede AB, Çin ve ABD ağırlığında bir oyuncu haline gelebilir. Müslüman çoğunluğun bulunduğu Türkiye'nin Avrupalı hale gelmesi çok stratejik olabilir. Bu 10-15 yılı alabilir. Müzakereleri sonlandırırsak büyük bir hata olabilir" dedi.

'SURİYE KONUSUNDA MİNNETTARIZ'
Türkiye'nin Suriye'de barışın sağlanması noktasında çok önemli bir politika yürüttüğüne dikkat çeken Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, "Suriyeli sığınmacılar konusunda Türkiye'nin yaptıkları gerçekten mükemmel. Ziyaretimiz sırasında Gaziantep'teki Suriyelilerin kaldığı kampları gezdik. Birçok anne ve babasını kaybetmiş çocukları bu kadar iyi ağırlamak harika bir iş. Türkiye'nin şimdiye kadar Suriyeli sığınmacılar için 2 milyar dolar harcadığını duydum. AB olarak yaptıklarınız konusunda minnettarız" dedi.

MÜZAKERELER SÜRMELİ
Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Sabah Dış Haberler Editörü Selçuk Eren'in sorularını yanıtladı ve "Benim duruşum kesin. Türkiye'nin AB müzakerelerini sonlandırmak büyük bir hata olur" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'AB, Türkiye ile küresel güç olur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN