Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısır'dan flaş Türkiye kararı

Mısır'da darbe yönetiminin Dışişleri Bakanlığı, Mısır'ın Ankara Büyükelçisi'nin geri çekilmesini, Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi'nin ülkeden ayrılmasını ve iki ülke arasındaki diplomatik temsil düzeyinin düşürülmesini kararlaştırdı.

Giriş Tarihi: 23.11.2013 11:47 Güncelleme Tarihi: 23.11.2013 13:43
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, alınan karara gerekçe olarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 21 Kasım'da Moskova'ya hareket etmeden önce verdiği beyanat gösterildi.

Açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın ifadelerine atıfla "Bu beyanat, yüce Mısır halkının iradesine yönelik meydan okuma, tercihlerini küçümseme ve iç işlerine doğrudan müdahale niteliği taşıyan kabul edilemez bir ısrarın son halkasını teşkil ediyor" denildi.

Açıklamada ayrıca "Mısır hükümeti ve halkı, Türk halkını takdir ediyor ancak iki ülke arasındaki ilişkilerde gelinen bu noktadan Türk hükümeti sorumludur" ifadesi kullanıldı.

"Kahire yönetiminin, Türkiye'deki yöneticileri, iki ülke çıkarlarınıparti ve ideolojik menfaatlerin üzerinde tutmalarına defalarca fırsat tanıdığınıancak Türkiye'nin, uluslararası toplumu Mısır aleyhine tahrik etmeye, ülkede istikrarsızlığa yol açmaya çalışan kuruluşlara yardıma ve Mısır halkının 30 Haziran'da ortaya koyduğu iradeyi küçümsemeye devam ettiğini" öne süren Dışişleri Bakanlığı, alınan kararları üç maddede şu şekilde sıraladı:

1- Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik temsil düzeyinin, büyükelçilikten maslahatgüzar seviyesine indirilmesi

2- 15 Ağustos'ta istişarelerde bulunmak üzere Mısır'a çağrılan Kahire Büyükelçisi'nin kalıcı olarak geri çekilmesi

3- Türkiye'nin Mısır Büyükelçisi'nin bugün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, "istenmeyen kişi" olduğunun bildirilmesi ve ülkeden ayrılmasının istenmesi.

ADIMLAR ''KARŞILIKLILIK'' İLKESİNE GÖRE ATILACAK

Türkiye ile Mısır arasında diplomatik temsil düzeyinin düşürülmesi ve büyükelçilerin karşılıklı olarak geri çağrılması yönünde Mısır Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamaların doğru olduğu ve Türkiye'nin ''karşılıklılık'' ilkesine göre atacağı adımları duyuracağı öğrenildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Türkiye'nin Kahire Büyükçelcisi Hüseyni Avni Botsalı, Mısır Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel
Müdürlüğü tarafından bugün bir görüşme için çağrıldı.

Kaynaklar, görüşme devam ederken Mısır Dışişleri Bakanlığı'nın iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin seviyesinin düşürülmesi ve büyükelçilerin karşılıklı olarak geri çağrılması yönünde açıklamalarda bulunduğunu kaydetti.

Büyükeçli Botsalı'dan görüşmenin ardından alınan ilk bilgilerin, söz konusu açıklamaları doğrular nitelikte olduğunu belirten dışişleri kaynakları,
Botsalı ile ilerleyen saatlerde daha detaylı görüşmeler ve geniş durum değerlendirilmesi yapılacağını aktardı.

Diplomatik kaynaklar, bu doğrultuda ''karşılıklılık'' ilkesi çerçevesinde Türkiye'nin ne tür adımlar atacağının da açıklanacağını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'dan flaş Türkiye kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN