Çözüm zaman alacak

Giriş Tarihi: 24.11.2013

İran'ın nükleer programı konusunda yürütülen Cenevre müzakerelerinden, oluşan tüm olumlu havaya rağmen yine sonuç çıkmadı. Taraflar çözülmesi gereken kritik meseleler olduğunu savundu

İran'ın tartışmalı nükleer programının ve bu ülkeye uygulanan uluslararası ekonomik yaptırımların masaya yatırıldığı Cenevre görüşmelerinin 3'üncü ayağı dün son buldu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan P5+1 ülkelerinin dışişleri bakanlarının dün Cenevre'de toplanmasının ardından dünya basını kapalı kapılar ardından çıkacak sonuca odaklandı. İsviçre'de bulunan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, cuma günü kente giden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü. Dün de ABD, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya dışişleri bakanlarının toplantılara katılmasıyla görüşmeden olumlu bir sonuç çıkacağına yönelik beklentiler bir hayli yükseldi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, müzakerelerin ikinci ayağını tıkadığı iddia edilen Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile bir saati geçen ikili bir temasta bulundu. Fakat günün ilerleyen saatlerinde yapılan açıklamalar ümitleri kırdı. Görüşme öncesinde İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague "Buraya meseleyi sonlandırmak için gelmedik, zor bir meselenin çözümü üzerinde çalışmaya geldik" açıklamasında bulundu. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise "Anlaşmaya varmış değiliz. Anlaşma ihtimalimiz var fakat daha yapılacak çok işimiz var" dedi.

RUHANİ ETKİSİ
İran tarafı "çözülmesi gereken ciddi sorunlar var" derken, batılı kaynaklar ise önemli görüş ayrılıklarının müzakereleri tıkadığını doğruluyor. P5+1 ülkeleri İran'ın ekonomik programını sınırlandırmak istiyor. Tahran yönetimi ise ülkeyi ekonomik açıdan bir hayli zor durumda bırakan ekonomik yaptırımların gevşetilmesini talep ediyor. Batılı ülkeler İran'ın "Silah peşinde değiliz, sadece nükleer enerji elde edeceğiz" savunmasına güvenmiyor. Uzun yıllardır İran ve Batılı ülkeler müzakere masasını hiçbir uzlaşmaya varmaksızın terk etti. Cenevre görüşmelerinin, haziran ayında Cumhurbaşkanlığı görevini Mahmud Ahmedinecad'dan devralan Hasan Ruhani'nin reformist politikaları sayesinde bu kadar ilerleyebildiği kaydediliyor.

'OBAMA'NIN BÜYÜK İRAN KUMARI'
ABD Başkanı Barack Obama'nın nükleer müzakereler ile büyük bir kumar oynadığını belirten New York Times gazetesi, "İran'a 100 milyar dolara kadar verilecek yaptırım tavizleri, enerjiye aç Çin ve ticaret peşinde koşan Avrupalılar'ın eski günlere dönme arzusunu kamçılayacak. Dünyadaki İran karşıtı hava değişecek ve belki hiçbir şey vermeden İran kazançlı çıkacak" dedi. ABD Dışişleri Bakanı Kerry ise Obama'nın İran politikasını Franız mevkidaşı Fabius'a anlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm zaman alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN