Kennedy'nin limuzini 2 başkanı daha taşıdı

Giriş Tarihi: 26.11.2013

Başkan Kennedy'nin içindeyken suikasta kurban gittiği araç, daha sonra başkan Johnson ve Nixon tarafından da kullanıldı. 1977'de emekliye ayrılan limuzin, Henry Ford Müzesi'nin en çok ilgi gören aracı...

Amerikan halkı, ABD'nin 35'inci Başkanı John F. Kennedy'nin 22 Kasım 1963'te içinde suikasta kurban gittiği Lincoln limuzinin, Michigan eyaletinin Dearborn kentindeki Henry Ford Müzesi'nde sergilendiğine inanmakta güçlük çekiyor. Aracın suikast sonrasında depoya kaldırıldığını ve ABD siyaset tarihinin en trajik ölümlerinden birinin içinde yaşandığı aracın hurdaya döndüğü sanılıyordu. Oysa araç, suikastan acı izlerini silmek üzere yeni güvenlik sistemleriyle donatıldıktan sonra, Amerika'nın 36'ncı başkanı Lyndon Johnson ve 37'nci Başkanı Richard Nixon tarafından da kullanıldı. Suikasttan sonra 13 yıl daha hizmet veren ve bakımı iyi yapıldığı için günümüze kadar korunabildi. 1961 yapımı Lincoln marka limuzin makam arabası, 1977'de emekliye ayrıldı. Şimdiyse Henry Ford Müzesi'nin en çok ilgi gören araçlarının başında geliyor.

SİYAHA BOYANDI

Müzenin ulaşım küratörü Matt Anderson, "Pek çok kişi, aracın suikasttan sonra depoya kaldırıldığını ve bir daha hiç ortalıkta görülmediğini sanıyordu ama yanılıyorlar" diyerek aracın uzun yıllar başka liderlere de hizmet ettiğini söylüyor. Suikastten sonra tamirden geçirilen araç başkan Lyndon Johnson'ın isteğiyle siyaha boyandı. Ancak Anderson'ın edindiği bilgilere göre Johnson bu aracın içinde kendisini hiç bir zaman rahat hissedemedi. Anderson, Johnson ve eşinin Dallas'ı ziyaret ederken aynı aracı kullanarak, Kennedy ve eşi Jackie Onasis'i andığını söyledi. Orijinali mavi renkte olan ve Amerikan Gizli Servisi tarafından X-100 ismi verilen aracın, 1960lı yılların araç tasarımları açısından farklılığın simgesi olduğu belirtiliyor. 1960'lı yıllara kadar gelen daha büyük hatları olan arabalar yerine, elegan ve sade çizgileriyle yeni bir tasarıma öncülük eden X-100, suikasttan sonra bir kargo uçağıyla Washington'daki Andrews Askeri Hava Üssü'ne gönderildi. Daha sonra Beyaz Saray'ın garajında Gizli Servis, FBI ve Warren Komisyonu'nun incelemesinden geçen araç, yeni güvenlik sistemleriyle donatıldı. DIŞ HABERLER

SUİKASTTAN SONRA ZIRHLANDI
Kennedy suikastından sonra araçtaki güvenlik önlemleri artırıldı. Dört kapılı, üstü açık Lincoln limuzin zırh geçirilerek kurşun geçirmez hale getirildi. Sadece çelik kasası değil, tekerlekleri, camları ve plastik tavanı da değiştirilip kurşun geçirmez yapıldı. 200 bin dolar harcanan araç, Ohio eyaletindeki Hess & Eisenhardt şirketi tarafından Kennedy'den sonraki ABD başkanları için yeni bir makam aracına dönüştürüldü.

NIXON HALKA EL SALLAMAK İÇİN SUNROOF İSTEDİ
ABD'nin 37'nci başkanı Richard Nixon da Kennedy'nin suikasta uğradığı limuzini kullanan liderler arasındaydı. Orijinali üstü açık olan araç, daha sonra güvenlik nedeniyle üstü kapalı hale getirildi. Ancak Nixon halka daha yakın olmak ve selamlamak için aracın üstüne sunroof yaptırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kennedy'nin limuzini 2 başkanı daha taşıdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN