Korku genlerle çocuğa taşınıyor

ABD'li bilim adamları erkek fareler ve insanlar üzerinde araştırdı: Korku duygusu çocuklara babadan veya anneden genetik olarak taşınıyor

Giriş Tarihi: 26.11.2013
Bilim adamları korku ve stresin nesilden nesile aktarılabileceğini ortaya çıkardı. ABD'de 11 Eylül saldırıları sırasında hamile olan kadınların bebeklerinde, doğumdan 9 ay sonra dahi stres hormonu seviyesinin normalin çok üzerinde olduğu görüldü. Georgia eyaletindeki Emory Üniversitesi'nden Dr. Brian Dias ve arkadaşlarının yaptığı paralel bir araştırma da bu bağlantıyı doğrular nitelikte sonuçlar verdi. Portakal çiçeği ve kiraz karışımı bir koku olan ve asetofenon adı verilen bir maddeyi farelerin bulunduğu ortama salan bilim adamları bu sırada farelere elektroşok verdi. Zamanla fareler bu kokunun elektroşok yani acı manasına geldiğini öğrendi.

TORUNLARI BİLE AYNI KORKUYU PAYLAŞTI

Farelerin yavrularının da bu kokuyu duyar duymaz korkuya kapıldığı görüldü. İşin ilginç yanı onların yavrularında da aynı koku strese yol açıyordu. Uzmanlar, söz konusu 2 araştırmadan hareketle canlıların yaşadığı korkunun genlere işlendiğini ve sonraki nesillere aktarıldığını düşünüyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korku genlerle çocuğa taşınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN